با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

ظرفیت بازار بدهی برای تأمین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی كشور آماده است

وزیر اقتصاد در نشست امروز هم اندیشی با کار آفرینان و تولید کنندگان؛ ظرفیت بازار بدهی برای تأمین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور آماده است.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، دکتر فرهاد دژپسند در سخنان خود با اشاره به اینکه طی ۱۰ سال اخیر بطور عموم، شعار های ابلاغی سال از سوی مقام معظم رهبری، با محوریت اقتصاد بوده است، اظهار داشت: نامگذاری سال ۱۳۹۹ به عنوان ” جهش تولید” نشان از اهمیت این امر و ضروت توجه بیش از پیش دولت و مجموعه وزارت اقتصاد به این موضوع و نقش بسیار مهم و اساسی بخش خصوصی است که ما خود را موظف می دانیم، موانع پیش روی آن را رفع کنیم.

دکتر دژپسند برقراری ارتباط مستمر با فعالان بخش خصوصی و تولید کنندگان را یکی از اولویت های خود برای پذیرش مسئولیت وزارت اقتصاد عنوان کرد و با اشاره به حضور رؤسای سازمان هایی چون گمرک جمهوری اسلامی، امور مالیاتی و بورس و اوراق بهادار در جلسه، گفت: بنظر من با توجه به اولویت ها، دغدغه ها و مشکلات تولید کنندگان، باید جلسه ای نیز با حضور مدیران بیمه و فعالان اقتصادی در راستای رونق و جهش تولید برگزار شود.
 
وی گفت: برخی موارد و مشکلات، دست ما به عنوان وزارت اقتصاد نیست و الزام قانونی است و برای رفع آنها نیاز به اصلاح قوانین توسط مراجع بالاتر است اما بعضی مسایل مثل حذف مقررات زائد و بهبود فضای کسب و کار، توسط خود ما قابل حل است.

دژپسند ادامه داد: یکی از کارهایی که می توانیم در این راستا انجام بدهیم، سفر به استان های مختلف و مشاهده نزدیک مشکلات واحد های تولیدی است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه “اگر به عنوان دولت و حکومت، پایبند تعهدات خودمان در قبال بخش خصوصی نباشیم، اقتصاد کشور را به مشکل می اندازیم”، تصریح کرد: بنا بر این، رابطه ما، تشریفاتی نیست و این قبیل جلسات، پیش نیاز سیاست گذاری های ما است و تا کنون خیلی از سیاست های دولت، از جمله امکان تسویه ریالی تسهیلات ارزی تولید کنندگان از صندوق توسعه ملی، برآیند همین جلسات با فعالان بخش خصوصی است.
 
وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه بنگاه های بزرگ مقیاس نباید وقت خود را برای تأمین منابع مالی تلف کنند، گفت: خوشبختانه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، راهکار خوبی برای سرعت بخشیدن به تامین مالی بنگاه ها در نظر گرفته است. 

دژپسند با بیان اینکه سهولت در تامین مالی تولید اهمیت بسیار زیادی دارد، گفت: به همین سبب به تازگی در وزارت اقتصاد وظیفه “تأمین مالی” را نیز به سایر وظایف “معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی” اضافه کرده ایم.

وی ادامه داد: پس از تحمل سه سال جنگ تحمیلی اقتصادی و تحریم های ظالمانه و نابخردانه دشمنان، بنا بر اعلام مرکز آمار، در سه ماهه سوم سالجاری رشد اقتصادی نفتی و غیر نفتی کشور، مثبت شده است.

وزیر اقتصاد اعلام کرد: در ۱۱ ماهه امسال ۳۲ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی، آن در هم شرایط کرونایی، داشته ایم، در حالی که فراموش نکرده ایم، به خاطر همین بیماری، در دو ماه فروردین و اردیبهشت عملا قادر به هیچ صادراتی نبودیم.

دژپسند افزود: امسال همچنین، با وجود محدودیت های پیش گفته، میزان صادرات و واردات کشور، به ترتیب، تنها ۱۸ و ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وی با یادآوری اینکه ۸۵ درصد واردات کشور شامل مواد اولیه، کالای واسطه ای و سرمایه ای است، گفت: این اهمیت واردات در شرایط فعلی برای تولید کشور را نشان می دهد.

وزیر اقتصاد همچنین گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط نظام بانکی پرداخت شده است؛ در حالیکه این رقم در کل سال ۱۳۹۸ معادل ۹۷۵ هزار میلیارد تومان بود.

وی افزود: معتقدیم نظام بانکی باید چابک تر و فعال تر شود ولی اینکه “عملکرد موفقی نداشته است” را قبول ندارم. 

وزیر اقتصاد گفت: وقتی گفته می شود با دو هزار میلیارد تومان می توان دو هزار شغل ایجاد کرد، این وظیفه بازار سرمایه و نظام بانکی را دو چندان می کند.

وی تصریح کرد: ما باید از این شرایط درس بگیریم که نباید تلاش کنیم اقتصاد را با روش “قفل کردن” پیش ببریم. 

وزیر اقتصاد با اشاره به فضای مملو از عزم و اراده جلسه امروز خود با فعالان اقتصادی، گفت: این نشان می دهد، بخش خصوصی پویا و زنده است.

دژپسند با یادآوری اینکه بخش خصوصی بخاطر ماهیت خود به فکر کسب منابع و بیشترین منفعت است، یاد آور شد: هر انتظار دیگری از بخش خصوصی بیهوده است و این دولت است که باید به دنبال تکثیر خدمات عمومی باشد.

وی گفت: همکاران ما در گمرک جمهوری اسلامی از تمام اختیارات و روزنه های قانونی برای تسهیل واردات و رونق بخش تولید استفاده کرده اند و حتی گاهی همراه با ریسک عمل کرده اند و این کاری است که باید در سازمان های دیگر نیز انجام شود.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بارقه امید برای نجات اقتصاد کشور از تحریم های ظالمانه بوجود آمده است، افزود: البته ما نباید خودمان را در چارچوب تحریم ها گرفتار کنیم اما باید بدانیم که باز کردن گره تحریم ها می تواند کمک شایانی به بهبود اوضاع می کند.

دژپسند اعلام کرد: خوشبختانه دارد “روانی” در انتقال منابع از خارج به داخل کشور ایجاد می شود؛ و امیدواریم این روند، تداوم پیدا کند و صادر کننده ما بتواند، راحت منابع خود را به کشور برگرداند.

وی افزود: همچنین خوشبختانه منابع نفت ما هم از نظر قیمت و هم میزان صادرات در حال افزایش است و امیدواریم بتوانیم منابعی از این محل به اقتصاد برگردانیم و به شرایطی برسیم که اگر چه در اعماق وجودمان بخاطر گرانی و فشار وارده به مردم، ناراحت هستیم، این امید را داشته باشیم که روند ما، روندی رو به بهبود است و می توانیم با همدلی و هم افزایی، سریع تر بجایی برسیم که از بار مشکلات کاسته شود.

اجتماعی

کمیته رفع موانع توسعه در فولاد هرمزگان تشکیل می شود

معاون امور شرکت های فولاد مبارکه، در جلسه بررسی طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان، توسعه این شرکت را جزو اولیت های اصلی دانست و مدیرعامل فولاد هرمزگان نیز با اشاره به اینکه حیات یک بنگاه اقتصادی وابسته به طرح های توسعه ای است بر استفاده از ظرفیت های مبارکه تاکید کرد و پیشنهاد تشکیل کمیته رفع موانع توسعه را داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، غلامرضا طاهری معاون امور شرکت های فولاد مبارکه در این جلسه که در حضور عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان، و معاونین و مدیران ارشد این شرکت برگزار شد با تاکید بر موقعیت جغرافیایی مناسب فولاد هرمزگان در منطقه ، اظهار داشت: دکتر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه بر تعیین تکلیف و پیگیری سریع طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان تاکید دارد.
در ادامه عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان از حمایت های مبارکه تشکر و قدردانی نمود و با اشاره به موانع تولید در فولاد هرمزگان اظهارداشت: کمیته رفع موانع توسعه باید تشکیل تا مشکلات پیش رو سریعتر احصا ، پیگیری و رفع گردد.
وی ، داشتن روحیه جهادی برای پیگیری عملی فعالیت ها در فولاد هرمزگان را یک اصل مهم دانست.
معروفخانی، دستورات و توصیه های مقام معظم رهبری را در همه امور فصل الخطاب دانست. وی در همین زمینه با اشاره به پیشرفت های چشمگیر در حوزه های نظامی افزود: هر کجا به فرمایش ((ما می توانیم)) رهبر انقلاب، عمل کرده ایم شاهد موفقیت ها و دستاوردهای بزرگی بوده ایم. وی تحریم های جهانی علیه ایران را ظالمانه دانست اما آن ها را یک فرصت بی بدیل برای شناخت ظرفیت های داخلی خواند و حمایت از تولید داخل و شرکت های دانش بنیان در فولاد هرمزگان را یکی از سیاست های اصلی شرکت دانست.

ایشان با اشاره به تحریم فولاد مبارکه گفت: وقتی فولاد مبارکه مورد تحریم های جهانی قرار می گیرد نشان از توانمندی و ظرفیت های بالای این شرکت دارد . وی همچنین تاکید کرد با وجود همه تحریم ها، در صادرات، تامین قطعات و تولید روزانه مشکلی نداشته و در روند مطلوبی قرار داریم و مشکلات ایجاد شده نتوانسته است خللی در فعالیت های شرکت ایجاد کند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

دولت از صنایع جهت تأمین انرژی مورد نیاز حمایت کند

مدیرعامل فولاد هرمزگان در کمیته رفع موانع تولید استان هرمزگان خواستار حمایت دولت از صنایع جهت تامین انرژی مورد نیاز شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در کمیته رفع موانع تولید استان هرمزگان که با حضور مهدی دوستی استاندار، و بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور و دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشوربرگزار شد، مشکلات ناشی ازقطعی برق در استان هرمزگان را بیش از سایر استان ها دانست و گفت: خساراتی که به فولاد هرمزگان در سه ماه قطعی برق وارد شد قابل توجه و جبران آنها امروز خیلی سخت و مشکل است.
وی از صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر یاد کرد و خسارت به این صنعت را خسارت به صنایع پایین دستی زیادی دانست.
معروفخانی با ابراز نگرانی از زمزمه های کمبود گاز در زمستان از استاندار و معاون اقتصادی وزیر کشور خواست برای جلوگیری از قطع گازرسانی به صنایع مخصوصا شرکتهای فولادی تمهیدات لازم اندیشیده شود.
مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به افزایش هزینه های برق و گاز ، حمل و نقل جاده ای و ریلی، و مهمتر از همه گندله که ماده اولیه این شرکت است ، زیان ناشی از کمبود انرژی را فشاری مضاعف بر تولید عنوان کرد و خواستار کمک دولت شد.
معروفخانی با اشراه به اشتغال زایی این صنعت در استان، از فولاد هرمزگان به عنوان صنعت پیشرو در مسئولیت های اجتماعی هرمزگان یاد کرد و گفت همواره در حد توان خود به یاری استان شتافته و پای کار هستیم.
وی تامین رایگان اکسیژن بیمارستان های هرمزگان از ابتدای همه گیری کرونا را یک مسئولیت اجتماعی مهم فولاد هرمزگان دانست و گفت: با وجود قطعی برق ، اما کارخانه اکسیژن سازی فولاد به تولید ادامه داد تا بیمارستان های استان دغدغه کمبود اکسیژن نداشته باشند.
معروفخانی ضمن تبریک به مهدی دوستی استاندار جدید هرمزگان، وی را فردی ارزشی و با تجربه در حوزه های صنعت، اجرایی و سیاسی کشور دانست و با تشکر از ریاست محترم جمهور و وزیر کشور از این انتخاب گفت: انشالله حضور ایشان به عنوان استاندار در استان باعث رشد و توسعه بیش از پیش خواهد بود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

شهرستان سیریک قطب درخشان آبزی پروری دریایی است

مدیر کل شیلات هرمزگان به همراه رئیس شیلات شهرستان سیریک و رئیس اداره روابط عمومی، هماهنگی و امور شهرستانهای شیلات هرمزگان از اولین مجتمع پرورش ماهی در قفس این شهرستان در عمق ۱۰ کیلومتری از ساحل کوهستک بازدید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در این بازدید مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به اینکه شهرستان سیریک یکی از شهرستانهای مستعد شیلاتی است و خوشبختانه به خوبی در مسیر رشد قرار گرفته است گفت: امید است با توجه به تلاش ها و پیگیری های صورت گرفته شاهد رشد و توسعه خوبی در تکثیر و پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس با تداوم حمایت ها باشیم.

عبدالرسول دریایی با بیان اینکه این مرکز بالغ بر ۵۰۰ تن ظرفیت تولید دارد گفت: این مجتمع در فاز اول با ظرفیت ۲۰۰ تن به بهره برداری رسیده است.
وی افزود: صنعت پرورش ماهی در قفس که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته باید مورد حمایت ویژه قرار گیرد این صنعت در فاز اول ظرفیت ۱۱۳ هزار تنی در استان دارد که می تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال ،تولید پرو تئین با کیفیت و ایجاد امنیت غذایی برای کشور و کاهش فشار به ذخایر آبزیان داشته باشد.

دریایی گفت: شیلات هرمزگان از ورود جامعه صیادی و سرمایه گذاران به حوزه پرورش ماهی در قفس استقبال میکنیم و به ویژه ورود این قشر زحمت کش به حوزه آبزی پرو ی می تواند موجب کاهش فشار بر ذخایر آبزیان شود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها