با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

هرمزگان دروازه اتصال ارمنستان به آب های آزاد است

بندرعباس – استاندار هرمزگان و سفیر ارمنستان در خصوص راهکارهای توسعه همکاری و افزایش روابط تجاری، دیدار و گفت و گو کردند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین،آرتاشس تومانیان در دیدار با دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان، استان هرمزگان را دروازه اتصال ارمنستان به آب های آزاد عنوان کرد و اظهار داشت: ظرفیت روابط اقتصادی ایران و ارمنستان بیش از روابط کنونی است و باید از ظرفیت های موجود استفاده کامل شود و با اطلاعاتی که در مورد وضعیت اقتصادی این استان دارم، می تواند زمینه مناسبی برای شروع همکاری فی ما بین باشد.

وی استقرار هرمزگان در کنار آب‌های ازاد را یک ظرفیت بسیار مهم برای این استان عنوان کرد و افزود: اگرچه ارمنستان با هرمزگان فاصله زیادی دارد اما وجود بنادر متعدد در هرمزگان و شبکه ریلی فاصله ها را نزدیک کرده و موقعیت این استان برای کشوری مثل ارمنستان بسیارحائز اهمیت است.

سفیر جمهوری ارمنستان با اشاره به موقعیت ممتاز این کشور به لحاظ روابط تجاری با کشورهای اوراسیا، عنوان کرد: ارمنستان مرز مشترک زمینی با ایران دارد و عضویت در چند اتحادیه اقتصادی بزرگ مانند اتحادیه اوراسیا، می تواند زمینه ایجاد بازارهای جدید را فراهم کند که تا کنون به نحو مطلوب از این ظرفیت استفاده نشده است.

آرتاشس تومانیان، گفت: با همکاری فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان، می توان فعالیت های مربوط به انبار داری، بسته بندی و نگهداری کالاهای یخچالی را توسعه داد و از طریق ارمنستان این کالاها وارد کشورهای آسیایی و اروپایی شود.

وی ارتباطات مناسب تجاری با کشورهایی مانند کانادا، امریکا، سوئیس و … را یادآور شد و افزود: فعالان اقتصادی دو کشور می توانند از این موقعیت استفاده کنند.

سفیر ارمنستان تصریح کرد: بنادر استان هرمزگان از نظر خدمات و دسترسی به آب های آزاد بهترین مکان برای ارتباطات تجاری هستند و می توان از طریق خاک ارمنستان، بندرعباس را به بازار روسیه متصل و یک ظرفیت جدید ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی هرمزگان و ارمنستان می توانند دفاتری را به منظور افزایش همکاری ها در دو کشور تاسیس کنند، اضافه کرد: همه ابزارها برای همکاری دوجانبه مهیاست و این اطمینان را می دهم که ارمنستان یک کشور امن برای سرمایه گذاری و توسعه روابط تجاری است و به‌طور قطع در گام نخست برای کاهش ریسک سرمایه گذاری، قدم های لازم را برخواهیم داشت.

دکتر فریدون همتی نیز با اشاره به پیوندهای عمیق و دیرینه تاریخی، فرهنگی و اجتماعی میان و نقش آن در توسعه مناسبات دو کشور ایران و ارمنستان، گفت: این پیوندها زمینه را برای استفاده از فرصت های موجود و توسعه در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی برای هر دو کشور فراهم کرده است.

وی ضمن ابراز خشنودی از ملاقات با سفیر ارمنستان، اظهار امیدواری کرد این گفت و گو آغازی برای تعامل استان هرمزگان با کشور ارمنستان باشد و با اشاره به روندی صعودی روابط بین دو کشور، افزود: این روند همچنان نیازمند تلاش بیشتر و فزاینده دو کشور برای رسیدن به نقطه ای مطلوب و ایده آل است.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه جنگ و مشکلات اقتصادی پیامدهای زیادی در جامعه دارد، گفت: ما آمادگی لازم را برای کمک به ارمنستان که ممکن است پس از جنگ، تحریم برخی کالاها برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده باشد داریم و هرمزگان توانایی مناسبی برای تامین برخی از اقلام تحریمی و برطرف کردن نیازهای ارمنستان دارد.

همتی اضافه کرد: استانداری هرمزگان پیش از این حمایت خود را از تجار هرمزگانی برای افزایش مبادلات اقتصادی با ارمنستان اعلام کرده است.

وی همچنین با معرفی ظرفیت‌های هرمزگان در عرصه حمل و نقل ریلی و دریایی و با اشاره به وجود بنادر بزرگ کانتینری کشور، این استان را به دلیل مجاورت با خلیج فارس و دریای عمان به عنوان یکی از ظرفیت های مهم و به صرفه برای دسترسی ارمنستان به آب های آزاد برشمرد و اظهار کرد: سواحل مکران به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های بی نظیر این استان است که بخش اعظم ان در حوزه استان هرمزگان قرار دارد و با تأسیس یک بندر بزرگ با ظرفیت جابجایی۱۵۰ تا ۲۰۰میلیون تن کالا در جاسک، شرق هرمزگان که به دریای عمان نیز دسترسی بهتری دارد از ظرفیت خوبی برای صادرات بهره مند خواهد شد.

وی افزود: این برنامه  در سال۱۴۰۴ عملیاتی می شود و با اتصال خط ریلی به این بندر، دو ظرفیت ظرفیت بزرگ این استان می تواند برای تسهیل صادرات و دسترسی به آب های آزاد در اختیار کشور ارمنستان قرار بگیرد.

دکتر همتی بار دیگر با تأکید بر تقویت مناسبات تجاری و همکاری های دوجانبه هرمزگان- ایروان، تصریح کرد: ما علاقه مند هستیم پس از آشنایی فعالان اقتصادی هرمزگان و ارمنستان با ظرفیت های موجود، این تعامل به سرعت منجر به اقدام عملیاتی برای توسعه روابط تجاری شود.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه نقش سفیر ارمنستان در برقراری پیوند و تحکیم روابط اقتصادی بین هرمزگان و ارمنستان بسیار حائز اهمیت است، ضمن دعوت از تومانیان برای بازدید از زیرساخت ها و ظرفیت های موجود در هرمزگان، بیان داشت: سیاست های مربوط به روابط تجاری بین هرمزگان و ارمنستان می تواند توسط اتاق بازرگانی بندرعباس و با همکاری دفتر وزارت امور خارجه در هرمزگان که علاقه مند به توسعه همکاری ها است اجرایی و عملیاتی شود.

وی، هرمزگان را منطقه ای با سابقه فرهنگی و تمدنی غنی برشمرد و گفت: هرمزگان تنوع فرهنگی، آداب و رسوم، موسیقی، صنایع دستی و جزایر پرجاذبه ای دارد که علاوه بر بخش اقتصادی، ظرفیت بخش گردشگری می تواند برای افزایش تعاملات بین دو کشور مورد توجه قرار گیرد.

دکتر همتی، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تقویت همکاری‌ها با کشورهای همسایه را مورد تأکید قرار داد و گفت: توسعه همکاری های متقابل موجب رونق منطقه و به ویژه دو کشور ارمنستان و ایران می شود که هرمزگان در این میان با توجه به دسترسی به آب های آزاد و همچنین زیرساخت های حمل و نقل ریلی، دریایی و …، علی رغم اینکه با کشورهای همسایه شمالی ایران فاصله دارد اما امکانات زیرساختی این استان باعث شده هرمزگان را به نوعی همسایه خود بدانند.

مقام عالی اجرایی استان، هرمزگان را دارای ظرفیت های مناسبی برای تعامل با کشورهای اوراسیا و صادرات محصولات به کشورهای عضو این اتحادیه عنوان کرد و گفت: ارمنستان به‌خاطر همسایگی با ایران می تواند بیش از بقیه کشورها از این امر سود ببرد و با توجه به ظرفیت ارمنستان می توان سازوکاری طراحی کرد که محصولات کشاورزی هرمزگان از طریق این کشور به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا صادر شود.

استاندار هرمزگان همچنین کریدور خلیج فارس – دریای سیاه و کریدور شمال جنوب را یکی دیگر از عوامل بسترساز برای پیوند تجاری بین دو کشور عنوان کرد و گفت: ایران برای ارتقاء موقعیت ترانزیتی ارمنستان در منطقه، آماده همکاری نزدیک با ارمنستان است.

گفتنی است، با دعوت استاندار هرمزگان، بزودی سفیر ارمنستان برای بازدید از زیرساخت ها و ظرفیت های تجاری به هرمزگان سفر می کند و همچنین با فعالان اقتصادی استان دیدار می کند.

اجتماعی

نگاهی به اقدامات مهم حوزه آب در استان هرمزگان

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، تأمین آب شرب و سرمایه گذاری فراوان در این حوزه به عنوان یکی از محورهای اصلی مدیریت استان بوده است. احداث ۶ سایت نمک زدایی جدید در چهار شهرستان بندرعباس، بندرلنگه، بندرخمیر و بندرجاسک به ظرفیت ۱۴۴هزار و ۲۰۰مترمکعب در روز ،
افزایش ۸۴۰۰مترمکعب به ظرفیت ۱۰ سایت نمک زدایی موجود، در دست ساخت بودن ۱۰ سایت نمک زدایی جدید به ظرفیت ۴۲هزار و ۹۰۰ مترمکعب در روز

 

آبرسانی به مناطق محروم استان : شــهر جاســک و ۱۲۴روســتای حومــه و همچنین شــهر سردشــت و ۸ روســتای شهرســتان بشــاگرد کــه فاقـد هرگونـه تاسیسـات تامیـن، انتقـال، ذخیـره و توزیــع آب بودنــد از طریــق ســد جگیــن و احــداث تصفیه‌خانــه آب، تاسیســات ذخیــره و توزیــع آب اجــرا شــده است.

 

آبرســانی بــه شــهرهای ســوزا، درگهــان، طــولا در جزیــره قشــم و همچنیــن شــهرهای فارغــان، بیــکاه، زیارتعلــی، ســیریک، هشــتبندی، تخــت و قلعه‌قاضــی کــه فاقــد هرگونــه تاسیســات تامیــن، ذخیـره، انتقـال و توزیـع آب بودنـد، جمعیتـی بالـغ بر ۴۸هزارنفـر از نعمـت آب شـرب سـالم و بهداشـتی برخــوردار شــدند.

 

اجــرای طــرح تعادل‌بخشــی منابــع آب زیرزمینــی بــه منظــور جبــران بیــلان منفــی منابــع آب زیرزمینــی بــه میــزان ۱۸۰میلیــون مترمکعـب، نوســازی و احــداث خطــوط انتقــال آب بیــن کلیــه سـدهای در دسـت احـداث و بهره‌بـرداری به منظور اسـتفاده بهینــه از کلیــه منابــع آب، نوسازی و توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی، توســعه و احــداث طرح‌هــای کوچــک زودبــازده مانند طرح‌هــای تغذیــه مصنوعــی، ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها، انجام مطالعات و طرحهای تامین و انتقال آب از جمله اقدامات حوزه تولید آب در استان بوده است.

 

همچنین با بهره برداری از سد سرنی در سال ۹۸ و با اضافه شدن ۶۱میلیون مترمکعب به حجم ذخیره سازی آب در سدهای استان، ظرفیت سدهای استان به ۶۰۸میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

 

با سرمایه گذاری ۴۰۰میلیارد تومانی، خط انتقال آب از سد جگین به جاسک و با اعتبار بیش از ۱۸۰میلیارد تومان عملیات آبرسانی به شهر سردشت، گوهران و هشت روستای مسیر انجام شده است.

 

بیش از ۳۰۰سازه آبخیزداری در حوزه بشاگرد ، رودان و حاجی اباد طی چهار سال اخیر احداث شده که نزدیک به ۵۰میلیون مترمکعب آب در این سازه ها ذخیره می شود که نقش مهمی در تقویت سفره های زیرزمینی و تأمین آب بخش کشاورزی دارد.

 

ایجاد سازه های آبخیزداری به عنوان یکی از محورهای مهم فعالیت دولت در استان محسوب می شود که تداوم آن می تواند به بهبود وضعیت کنونی و پیشگیری از تنش آبی کمک شایانی کند.

 

با راه اندازی اب شیرینکن ۱۰۰هزارمترمکعبی بندرعباس و یک میلیون مترمکعبی خلیج فارس، گام بلندی در راستای تأمین آب شرب پایدار شهر بندرعباس و خمیر برداشته شده است. این اتفاق در حالی رخ داد که بسیاری از مراکز استان ها در این حوزه با مشکلاتی روبرو بودند.

 

در مرحله بعدی این اقدام مهم، آبرسانی از دریا به پارسیان، بستک و جناح و همچنین احداث خط انتقال از آب شیرینکن یک میلیون مترمکعبی به روستاهای شمال بندرعباس، تازیان و شهرستان حاجی آباد در دستور کار قرار دارد.

 

استفاده از منابع آبی جدید نظیر آب شیرینکن ها، باعث شده به میزان آب تولیدی،در منابع آب سدها صرفه جویی شود که کاهش فشار و برداشت بی رویه از دشت میناب از جمله دستاوردهای اجرای این طرح های مهم محسوب می شود.

 

تکمیل و بهره برداری از سه طرح فاضلاب جدید در شهرهای رودان و درگهان و تیاب (میناب) به ظرفیت ۷۸۰۰ مترمکعب در روز

 

پیشبرد بالای ۹۰درصد طرح های فاضلاب شهرهای میناب و خمینی شهر بشاگرد به ظرفیت مجموع ۷۶۰۰ مترمکعب در روز

 

بهبود شاخص برخورداری آب روستاهای استان از ۶۴به ۷۳ درصد

ادامه ی خواندن

اجتماعی

آزادی ۷۵ نفر از زندانیان در بازدید رئیس کل دادگستری از زندان های استان هرمزگان

بندرعباس- رئیس کل دادگستری هرمزگان به همراه همه قضات استان ضمن بازدید سراسری و همزمان از زندان ها و بازداشتگاه ها، دستور آزادی ۷۵ نفر از زندانیان و اعطای مرخصی به ۱۸۰۰ نفر دیگر را صادر نمودند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در جریان این بازدیدها، رئیس کل دادگستری هرمزگان و تمامی قضات این استان به صورت همزمان در شهرهای مختلف، ضمن حضور در زندان ها و بازداشتگاه ها ، از نزدیک، درخواست ها و مطالبات زندانیان را بررسی نمودند.

علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به همراه تمامی قضات بندرعباس در زندان مرکزی این شهرستان حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف و گفتگوی چهره به چهره با مددجویان، در خصوص مطالبات آنها دستورات لازم را صادر کرد.

وی همچنین پس از این بازدید، در جلسه کمیته ساماندهی به امور زندانیان که در محل زندان مرکزی بندرعباس برگزار شد، حضور یافت.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در جریان این نشست، با اشاره به دستورات ریاست محترم قوه قضاییه مبنی بر اینکه دستگاه قضایی باید ملجأ و پناهگاه همگان باشد، خطاب به مسئولین قضایی استان، اظهار داشت: باید با صدور آرای متناسب تا جایی که امکان دارد و قانون اجازه می دهد از صدور قرارهای منتهی به بازداشت خودداری شود.

عالی ترین مقام قضایی استان هرمزگان در ادامه افزود: تأکیدات ریاست محترم قوه قضاییه برای ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری باعث شده تا یک نهضت عمومی در بخش های مختلف ایجاد شود و همه ارکان دستگاه قضایی، کاهش تعداد زندانیان را در دستور کار خود قرار دهند.

صالحی بیان داشت: در راستای اجرای مفاد سند تحول قضایی و عمل به دستورات ریاست محترم قوه قضائیه، یکی از مهمترین رویکرد‌های دستگاه قضایی استان هرمزگان، حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری است که به همین منظور برنامه بازدیدهای منظم، مستمر و هدفمند مسئولین و قضات از زندان ها و بازداشتگاه ها پیش بینی و عملیاتی شده است.

وی تفکر انقلابی و کار جهادی را دو مؤلفه مهم به منظور دستیابی به موفقیت در موضوع رسیدگی به امور زندانیان و نظارت بر زندان‌ها برشمرد و خاطرنشان ساخت: پیامدهای زندانی شدن افراد بر خانواده هایشان باید همواره مورد توجه قرار گیرد و برنامه ریزی های دقیقی برای باز اجتماعی شدن مددجویان صورت پذيرد.

علی صالحی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی جهت بازنگری و کاهش مجازات محکومان را یکی از اهداف اساسی اجرای طرح بازدید سراسری قضات از ندامتگاه‌های استان هرمزگان برشمرد و یادآور شد: خوشبختانه در نتیجه اجرای این طرح ، امکان ملاقات با تمامی زندانیان فراهم شد که در نتیجه آن، درخواست اشتغال به کار ۱۵۰ نفر از مددجویان مورد موافقت قرار گرفت و همچنین ۷۵ نفر از زندانیان نیز با اعطای مرخصی پایان حبس، آزاد شدند.

وی همچنین اذعان داشت: ۶۷ نفر از مددجویان زندان های استان هرمزگان مشمول پیشنهاد عفو و ۸۱ نفر نیز جهت پیشنهاد استفاده از پابند الکترونیک، واجد شرایط شناخته شدند.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان همچنین از موافقت با پیشنهاد اعطای آزادی مشروط به ۶۴ نفر از زندانیان از طریق دادگاه خبر داد.

صالحی اظهار کرد: به منظور بهره مندی مددجویان از آثار مثبت و سازنده حضور در کنار خانواده هایشان و همچنین شرکت در مجالس معنوی ایام سوگواری اربعین حسینی، به ۱۸۰۰ نفر از مددجویان واجد شرایط نیز مرخصی اعطا شد.

این مقام قضایی در پایان بر لزوم به کارگیری همه ظرفیت‌ها و امکانات به منظور اشتغال به کار زندانیان تأکید کرد و در ادامه افزود: استفاده از سامانه های نظارت الکترونیکی، مجازات‌های جایگزین حبس و آزادی مشروط در کاهش جمعیت کیفری زندانها بسیار مؤثر است.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

همراه با آموزش مجازی ،آموزش حضوری در دستور کار است

استاندار هرمزگان در شورای آموزش و پرورش استان مطرح کرد:

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :استاندار هرمزگان گفت: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

دکتر فریدون همتی در نشست شورای آموزش و پرورش استان هرمزگان با اشاره به در پیش بودن فرارسیدن ماه مهر و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۰۱ ، عنوان کرد: همزمان با آغاز سال تحصیلی، شور و نشاط اجتماعی تازه ای هم در جامعه ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید آموزش ها به صورت مجازی و در ادامه به صورت حضوری خواهد بود، ادامه داد: بازگشایی مدارس و آموزش حضوری دانش آموزان طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پس از واکسیناسیون دانش آموزان و با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و مدارس به صورت کوچک، متوسط و بزرگ براساس جمعیت دانش آموزی تقسیم بندی شده‌اند که به تدریج در کنار آموزش مجازی، به صورت حضوری هم کلاس های درس با جمعیت کم برگزار می‌شود.

استاندار هرمزگان افزود: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

همتی با اشاره به آماده بودن ۱۷ هزار و ۸۵ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگان، تصریح کرد: هرمزگان در زمینه مدرسه سازی از استان های موفق در کشور محسوب می‌شود و مدارس بسیار خوبی از نظر کیفیت، معماری و تجهیزات نصب شده در استان هرمزگان ساخته شده است که این امر با مشارکت خیرین، بنگاه‌های اقتصادی و استفاده از سهم ردیف های ملی بودجه محقق شده است.

وی با اشاره به تصمیمات جدید برای تقویت تجهیزات و امکانات هنرستان ها در هرمزگان، گفت: همچنین با ساخت مدارس جدید در هرمزگان، تعداد مدارس کانکسی در این استان از بیش از ۴۰۰ مدرسه به ۹۴ مدرسه کاهش یافته است که از این تعداد نیز در کنار ۳۰ مدرسه کانکسی، مدارس جدید در حال ساخت است و جمع آوری مدارس کانکسی در هرمزگان، به سرعت در حال انجام است.

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم ادامه برنامه‌ریزی ها برای موفقیت های بیشتر و بهتر دانش آموزان هرمزگانی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها از آغاز سال تحصیلی جدید، خاطرنشان کرد: با جهت گیری ها و تصمیمات شورای آموزش و پرورش استان طی سال های اخیر شاهد تحولات و موفقیت های خوب دانش آموزان هرمزگانی در راستای قبولی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها بوده‌ایم که نمونه آن میزان قبولی دانش آموزان هرمزگانی در رشته پزشکی است که از ۴۰ نفر در آزمون سراسری سال گذشته به ۸۰ نفر در آزمون سراسری سال جاری، افزایش یافت.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها