با ما ارتباط برقرار کن

یادداشت و تحلیل

آسیب کرونا به کسب و کار پایتخت اقتصادی ایران

بندرعباس- کووید ۱۹ بلای جان اقتصاد ایران و هرمزگان شد و قطعا سال ها به طول خواهد انجامید که اثرات مخرب آن ترمیم شود این بخشی از یادداشت حسین روحی فعال رسانه ای است.

منتشر شده

روی

حسین روحی: تردیدی نیست که اقتصاد جوامع محلی خصوصا در نظام هایی که دولت بر اقتصاد چنبره زده، متاثر از اقتصاد ملی باشد. طبعا رونق یا کسادی کسب و کار ها نیز به میزان دخالت دولت در حمایت یا عدم حمایت بستگی دارد.

هرمزگان به عنوان استانی متفاوت نسبت به استان های دیگر به پایتخت اقتصادی ایران شهرت دارد. برای مردم ملموس شد که دوران تحریم و شیوع کرونا نقش این استان در تامین نیاز های کشور چقدر بوده است. هر چند هرمزگان هم از ناحیه تحریم های ظالمانه و شیوع پاندمی کووید ۱۹ در حوزه های اقتصادی به شدت لطمه دید.

اقتصاد کشور ما به دلیل تنگنا های تحریمی و مشکلات خارجی و شیوع کرونا با رشد منفی روبرو شد، در واقع متغیرهای اقتصادی نشان دهنده رشد منفی اقتصادی بود. طبیعتا کرونا اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داده و به اذعان صاحب نظران ویروس کووید ۱۹ چنان اثر مخربی بر اقتصاد جهانی گذاشت که از جنگ جهانی دوم تا شیوع این ویروس سابقه نداشته است.

شیوع این ویروس در امارات ۶۰ درصد مشاغل مبتنی بر جذب توریسم و لجستیک سنتر را از بین برد. در کشورهای دیگر هم صنایع، کسب و کارها، خدمات به شدت آسیب دیده است در این مجال به بررسی مشاغل و کسب و کارهایی که از شیوع کرونا بیشترین آسیب را دیده اند خواهیم پرداخت.

آسیب بنگاه های اقتصادی از کرونا
با شیوع کرونا در ایران بنگاه های اقتصادی از دو سو با مشکل روبرو شدند و هم توان تولید و هم تقاضا کاهش یافت. در اقتصاد تحریمی تقاضا دچار رکود شد. کاهش فروش نفت و کاهش صادرات نمونه های آن است که نبود تقاضا موجب کاهش عرضه یا تولید شد. اما خسارات شیوع کرونا بیش از آثار تحریمی کشور را هم از ناحیه تولید و هم از ناحیه تقاضا با مشکل روبرو کرد.

بر اساس آمار بانک جهانی که مهرماه ۱۳۹۹ منتشر شد کشور با کاهش ۳٫۵ درصد تولید ناخالص ملی روبرو شد. در بخش تقاضا مصرف خانوار به علت کاهش درآمد، عدم تمایل برای خرید، افزایش پس انداز به دلیل عدم اطمینان از آینده و کاهش صادرات افت پیدا کرد.

از طرف دیگر عرضه نیز با شوک هایی مانند تعطیلی اجباری بخش عمده از خدمات، افزایش هزینه و سخت شدن واردات مواد اولیه و آسیب دیدن زنجیره تولید کالا روبرو شد.

هرمزگان در سال های اخیر در حوزه صنعت، کشاورزی و گردشگری رشد چشمگیری داشته است که متاسفانه به دلیل شیوع کرونا همه این بخش ها دچار نوسان شدند

هرمزگان در سال های اخیر در حوزه صنعت، کشاورزی و گردشگری رشد چشمگیری داشته است که متاسفانه به دلیل شیوع کرونا همه این بخش ها دچار نوسان شدند. گردشگری و خدمات ضمیمه این بخش خسارت زیادی دیده است؛ البته متاسفانه در استان و کشور یک نظام واحد آماری در زمینه بیکاری و اشتغال وجود ندارد اما بر اساس آمار های متنوع و آماری که مرکز پژوهش ها مجلس منتشر کرده تقریبا بین ۵ تا ۱۱ درصد شغل خود را در نتیجه شیوع این ویروس از دست داده یا می دهند که آمار بسیار بالایی است. این مساله می تواند عواقب فاجعه باری برای اقتصاد به بار آورد در هرمزگان بسیاری از شرکت ها، کارگاه ها، مراکز تولیدی با تعدیل نیروی کار مواجه شدند.

علی رغم اینکه محدودیت های جدی در کسب و کارها به وجود آمد، حق بیمه در همین مدت افزایش داشت؛ کارفرماها هم به ناچار رو به تعدیل نیرو آوردند. در اصناف توزیعی، تولیدی، خدماتی و خدمات فنی هم در این مدت شاهد تعطیلی های گسترده بودیم. هر چند دولت برای کاهش اثرات اقتصادی شیوع کرونا تمهیدات و مشوق هایی در نظر گرفته است اما هرگز نمی توانند خسارت وارده را به طور کامل جبران کنند.

براساس بررسی های به عمل آمده دولت فهرستی از مشاغلی که بیشترین آسیب را دیده اند منتشر کرده است که از آن جمله می توان به مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران ها، بوفه ها، طباخی، تالار های پذیرایی، قهوه خانه ها، اغذیه فروشی ها؛ مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مسافر خانه ها، مهمان سرا ها، زائر سراها، مراگز بوگردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدمات بین راهی و موزه ها؛ حمل و نقل مسافر عمومی بیرون شهری اعم از هوایی، جاده های ریلی و دریایی؛ حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی؛ تولید و توزیع پوشاک، کیف و کفش؛ مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه؛ مراکز، باشگاه ها، مجتمع های ورزشی و تفریحی؛ مراکز و مجتمع های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای، مراکز تولید توزیع و فروش صنایع دستی؛ موسسات خصوصی دارای پروانه بهره برداری از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی که در حوزه های درمانی و تشخیصی اعم از آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند، آموزشگاه های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه و کتابفروشان، ناشران، موزعان اشاره کرد.

مصائب اقتصادی مردم افزایش یافته است
هرچند کسب و کارهای فعال در حوزه مراقبت های بهداشتی و حمایت اجتماعی، مدیریت عمومی، خدمات اقامتی و قضایی، هنر، سرگرمی و تفریح و تجارت، خرده فروشی و خدمات اجتماعی را هم باید در زمره کسب و کارهایی تلقی کرد که بیشترین خسارت را از شیوع کرونا دیده اند.

محدودیت در صادرات محصولات کشاورزی محدودیت در ورود گردشگران به مناطق آزاد قشم و کیش، کاهش فعالیت‌های حوزه های فرهنگی،  هنری و رسانه‌ای کاهش اجباری نیروی کار در مراکز تولیدی و صنایع و موارد دیگر، اقتصاد استان را به شدت دچار رکود کرده و معیشت و درآمد مردم دچار نوسان شده و در یک کلام مصائب اقتصادی مردم افزایش یافته است

محدودیت در صادرات محصولات کشاورزی محدودیت در ورود گردشگران به مناطق آزاد قشم و کیش، کاهش فعالیت‌های حوزه های فرهنگی،  هنری و رسانه‌ای کاهش اجباری نیروی کار در مراکز تولیدی و صنایع و موارد دیگر، اقتصاد استان را به شدت دچار رکود کرده و معیشت و درآمد مردم دچار نوسان شده و در یک کلام مصائب اقتصادی مردم افزایش یافته است.

در مقابل کسب و کارهای اینترنتی، داروخانه‌ها، عطاری‌ها، فروشگاه‌های لوازم بهداشتی، رسانه‌های اینترنتی و بازار میوه و تره بار در این مدت رونق گرفتند.

اما آنچه مسلم است کووید۱۹ بلای جان اقتصاد ایران و هرمزگان شد و قطعاً سالها به طول خواهد انجامید که اثرات تخریبی آن ترمیم شود چه بسا بسیاری از مشاغل و کسب و کارها دوران پسا کرونا را نبینند و البته ممکن است مشاغل جدیدی هم ظهور کنند که تاکنون وجود خارجی نداشته اند طبعاً با این اوصاف متولیان باید زمینه توسعه اقتصاد پسا کرونا را فراهم کرده و بسترهایی را برای جبران خسارات وارده ایجاد کنند.

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

جشنواره بیست چهارم شهید رجایی در هرمزگان

منتشر شده

روی

حسین روحی؛ یادداشت : بیست و چهارمین جشنواره شهید رجایی در استان هرمزگان (سطح استانی ) در حالی برگزار شد که دولت  سیزدهم بر سرکار آمده و البته  مدیریت در سطح  استان دستخوش  تغییر نشده است . شاید مهمترین تفاوت این دوره با هفت دوره گذشته ، تغییر مدیریت کلان اجرایی باشد . اما قبل از پرداختن به تفاوتها ضرورت دارد در خصوص  ماهیت این جشنواره توضیحاتی ارائه گردد . به استناد مصوبه ستاد مركزي جشنواره شهيد رجايي و با هدف ترويج و اشاعه موضوع ارزيابي با رويكرد فرهنگ‌سازي، دستگاه‌ها در ۴ سطح “سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي وابسته و نهادهاي عمومي غيردولتي (سطح يك)، معاونت‌هاي ستادي وزارتخانه‌ها، سازمان‌هاي مستقل، نهادها (سطح دو)، واحدهاي استاني(سطح سه) و واحدهاي شهرستاني (سطح چهار) در ۸ محور و ۲۴ شاخص” مورد ارزيابي قرار گرفته و دستگاه‌هاي منتخب معرفی می شوند . در سال ۱۳۸۱ و به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، با تصويب و ابلاغ آيين‌نامه ارزيابي عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي كشور بر اساس “موضوع مصوبه شماره ۴۴۶۴۲/ت۲۷۷۰۱ هـ تاريخ ۲۸/۱۰/۱۳۸۱ هيأت وزيران” انتخاب دستگاه-هاي‌ نمونه علاوه بر سطح ملي، انتخاب دستگاه نمونه در “سطح استاني” نيز به جشنواره شهيد رجايي اضافه شد.در واقع این جشنواره به منظور شناسايي و تقدير از تلاشگران عرصه خدمت به نظام مقدس جمهوري اسلامي و نهادينه‌كردن فرهنگ ارتقاء و بهبود عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي در سطوح مختلف برگزار می شود . شورای راهبری توسعه مدیریت استان به عنوان ستاد جشنواره شهید رجایی استانو دبیرخانه ستاد  در سازمان مدیریت و برنامه ریزی مستقر می باشد

بیست و چهارمین دوره جشنواره در هرمزگان در حالی برگزار شد تفاوتهایی در محتوا ، شکل و اجرا ملموس بود .مهمترین تفاوت در محتوا ورود بخش خصوصی و شرکت های بزرگ اقتصادی به این رقابت بود . صنایع ،کارخانجات و اتاق بازرگانی در کنار نهادهای دولتی و دستگاههای اجرایی در این دوره شرکت داشته و صاحب رتبه هم شدند .

در حالیکه بر اساس بخشنامه سازمان امور استخدامی عملکرد دستگاهها در دوبخش عمومی شامل عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي درمحورهاي اصلاح ساختار سازماني، توسعه دولت الكترونيك، مديريت سرمايه انساني، مديريت بهره‎وري نظام اداري، توسعه فرهنگ سازماني، ارتقاي سلامت اداري و صيانت از حقوق مردم در نظام اداري و نظارت و ارزيابي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. که  برگرفته از برنامه‌هاي اصلاح نظام اداري – دوره دوم و سياست‌هاي كلي نظام اداري ابلاغي مقام معظم رهبري است و شاخص‌هاي اختصاصي ارزيابي عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي با درنظرگرفتن اسناد بالادستي، از منابع مختلف همچون قانون برنامه توسعه، قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي، وظايف، مأموريت‌ها و اهداف تخصصي هر دستگاه تدوين و ابلاغ شده است. اعلام برخی محورها و رتبه بندی ها براساس معیارهایی که در دستورالعمل ها به چشم نمی خورد از نکات قابل توجه بود .

برخی معتقدند در این دوره تعدد منتخبان نسبت به ادوار گذشته قابل توجه و بررسی است . اینکه در این دوره تعدد و تکثر منتخبان وجود داشت می تواند نقطه عطفی در تاریخ جشنواره های شهید رجایی در سطح استانی باشد . شاید این تعدد و تکثر بتواند انگیزه بیشتری را در دستگاهها ، بخش و خصوصی و شرکت های معظم ایجاد نماید تا عملکرد خود را ارتقا ببخشند .

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

امید دوباره

منتشر شده

روی

دولت‌ها و مسئولان مختلفی آمدند و رفتند ولی بندرعباسی ها همچنان منتظر وعده ای هستند که با سلامت شان پیوند دارد . وعده ای که مشکلاتش انگار چونان زنجیره بهم متصل هستند .ترمیم شبکه فاضلاب در صورتی محقق می شود که بافت فرسوده احیا گردد ، احیای بافت فرسوده منوط به تامین مسکن ساکنان این مناطق است .پساب آلوده صنایع معطل تصفیه‌خانه و تصفیه‌خانه چشم‌به‌راه بازسازی از سوی شرکت توسعه زیرساخت خلیج‌فارس می باشد . در واقع دهه هاست که مردم شهر بندرعباس از معضل بزرگی بنام فاضلاب رنج می برند . فعالان محیط زیستی و رسانه ها نیز به کرات روی این موضوع حساسیت هایی را نشان داده اند ،هشدار مدیرکل محیط زیست استان مبنی بر ورود فوری و حل مشکل فاضلاب ، ورود دستگاه قضایی ، و توجه ویژه استاندار به این مسئله موجب شد تا دغدغه مهم مردم به طور جدی مورد توجه واقع شود .و ماحصل نشست های مکرر و تعامل همه دستگاهها این شد که شرکت زیر ساخت متشکل از شرکت فولاد هرمزگان جنوب، گروه سرمایه گذاری ارزش (مادکوش)، ایمیدرو، صبافولاد خلیج فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، پالایشگاه نفت بندرعباس،منطقه ویژه خلیج فارس، شرکت ملی فولاد ایران و ستاره سیمین هرمز به عنوان سهامداران شرکت پای کار بیایند . ناگفته نماند که در سال ۱۳۹۴شرکت آبفا پیمانکار پروژه را معرفی نمود و مقرر شده بود که تا پایان سال ۱۳۹۶این طرح به بهره برداری برسد حتی دو سال دیگر هم فرصت داده شد اما در نهایت پیمانکار خلع ید شد به گفته مدیرعامل آبفای استان با انتقال قرارداد سرمایه گذاری شرکت «ژرف کار جم» به شرکت جدید، طرح ارتقا و بازسازی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس، تصفیه و بازچرخانی پساب و اجرای خط انتقال پساب جهت استفاده مجدد در صنایع غرب توسط سهامداران شرکت زیر ساخت اجرا می‌شود. و شرکت زیر ساخت با جدیت درپی سامان بخشیدن به مسئله مهمی است که دیگر ادامه آن قابل تحمل نیست .

فاضلاب شهر بندرعباس که از چندین نقطه از جمله «خور (آبراه) گورسوزان»، «شیلات»، «سورو»، «سنگ کن»، «دوهزار» و «کپشکن»و نقاط دیگر شهر (حدود ۴۰نقطه) سرازیر دریا می‌شود؛ می تواندتهدید کننده جدی سلامت مردم ، نابود کننده محیط زیست دریایی ، و تبدیل کننده سواحل بندرعباس به آلوده ترین سواحل جهان باشد .درحالیکه همین امروز هم کدری آب دریا ، رشدفزاینده جلبکی ، سخنان چندی قبل مدیر عامل آب فاضلاب هرمزگان مبنی بر عدم تحقق این طرح در موعد مقرر نگرانی های جدی را دوباره ایجاد نمود اما خبرهای خوش استاندار هرمزگان در بازدید روزهای پایانی تیرماه از روند فعالیت ها دوباره امید را در دل مردم و علاقه مندان محیط زیست ایجاد کرد. فریدون همتی معتقد است کیفیت پساب ورودی به دریا از ۳۵۶به ۱۷۰رسیده، نخستین هدف ما حل معضل ورود پساب دریا به منطقه شهری است که قرار است در یک پروسه شش ماهه تمام شود و سپس انتقال آن به سمت صنایع غرب بندرعباس و منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار قرارگیرد . او با انتقاد از عملکرد آبفا افزود : آب و فاضلاب نه خود توانایی اجرا داشت و نه سرمایه گذاری که انتخاب کرده بود و اگر به همان منوال پیش می رفتیم حداقل چهار یا پنج سال دیگر درگیر همان مسئله بود و وزارت نیرو هم چنین منابع مالی و امکانات برای اجرای این پروژه نداشت؛ بنابراین می‌توانستیم این پروژه را انجام ندهیم و مردم همچنان در عذاب باشند اما این کار به لطف خدا در مسیر درستی قرار گرفته است. در مجموع با اجرای طرح، یک تهدید شهری و محیط زیستی به یک فرصت بسیار خوب و تاثیرگذار در تمام ابعاد آن تبدیل می شود که امیدواریم با دعای خیر مردم هر چه زودتر بتوانیم این کار را به پایان برسانیم.

در واقع طرح تصفیه و انتقال پساب فاضلاب بندرعباس جهت استفاده در صنایع می تواند به عنوان ماندگارترین فعالیت اقتصادی و البته اجتماعی در استان به ویژه بندرعباس باشد . به این ترتیب امیدواریم در شش ماه آینده شاهد پایان ورود ۷۰۰لیتر فاضلاب در ثانیه به دریا باشیم و با انتقال آن به صنایع از هدر رفت منابع آبی جلوگیری شود .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

رانندگان اتوبوس و تاکسی، قربانیان یک بام و دوهوای مسئولین درمانی

منتشر شده

روی

یادداشت؛یعقوب دبیری نژاد:در حالی که تزریق واکسن کرونا به اقشار مختلف جامعه در حال فراگیر شدن است، رانندگان بخش حمل و نقل عمومی بعنوان یکی از پرخطر ترین شغل های در معرض قرارگیری ویروس کرونا همچنان مظلومانه در آتش کرونا در حال سوختن ایستاده اند.

صبح امروز خبرگزاری ها از قول کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا ودارو بلاخره خبر باز شدن سامانه ثبت نام واکسن برای رانندگان اتوبوس و تاکسی شهری را منتشر نمودند و نور امید را در جان بی رمق رانندگان زنده نمودند، اما ظاهرا این قشر که از اولین روزهای شیوع کرونا ، علاوه بر معیشت و درآمد که سلامت و جان خودشان را نیز از دست دادند حالا باید در یک بام و دو هوای شو آف های تبلیغاتی مسئولین بهداشتی دست و پا بزنند. چرا که علی رغم انتشار خبر تزریق واکسن به رانندگان، در سامانه خبری از این امر نیست و کسی هم قصد ندارد تکلیف این قشر مظلوم را مشخص نمایند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز که این روزها سنگین ترین فعالیتش اعلام آمار کشته شدگان کرونا است، کمافی السابق پاسخگو نیست.

ظاهراً مسئولین بهداشتی فراموش کرده اند که در پی تدبیر آنها، افراد مبتلا به کرونا باید یا در قرنطینه بمانند و یا خودشان در به در به دنبال دارو ،کپسول اکسیژن و ویزیت پزشک و . . . بروند. فقط اگر یک درصد از این ترددها با ناوگان حمل و نقل عمومی انجام شود میزان آسیب پذیری رانندگان تاکسی و اتوبوس مشخص خواهد شد.

مدیران فعلی بهداشت و درمان کشور که میراث دولت تدبیر و امید هستند، برای جا خوش کردن در قلب دولت جدید بهتر است به جای انتشار اخبار کذب، ضمن عذرخواهی از تاخیر در تزریق واکسن رانندگان بخش حمل و نقل عمومی هرچه سریعتر نسبت به این مهم اقدام نمایند تا در این آخرین روزهای تکیه بر مسند ریاست، شاید مشمول حلالیت اقشار آسیب دیده از بی تدبیری ها گردند./ دریا

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها