با ما ارتباط برقرار کن

یادداشت و تحلیل

تلخ و شيرين هاي مهرماه هرمزگان

منتشر شده

روی

یادداشت مدیر مسئول / فاطمه رکن الدینی

حال و هواي  مهر هرمزگان پاييزي است. خزاني با رگبار الکلي مرگ، عرق شرم را بر پيشاني  تعدادي خانواده هاي هرمزگاني نشاند و هر روز بر آمار متوفيان مسمومين الکي اضافه مي شد.

شمار جان باختگان مشروبات الکلي مسموم در هرمزگان نيمه اول مهر هر روز همچنان در حال افزايش بود تا اينکه ۱۴مهر تقريبا به حالت عادي برگشت.

آخرين آمار منتشرشده تا۱۴ مهر حکايت از مسموميت الکلي تعداد ۲۶۸ نفر دربندرعباس ، ۲۲ فوتي و ۲۴۰ نفر ترخيص داشت.

تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درماني در اثر مسموميت ناشي از مصرف مشروبات الکلي در حال حاضر به ۲۶۸ نفر رسيد که ۱۰ نفر از اين تعداد بانوان بودند.

براساس اين گزارش از وخامت حال برخي از اين افراد سخن گفته شده که متأسفانه ۲۲ نفر از اين تعداد جان خود را از دست داده‌اند و ۲ نفر بدحال هستند.

۱۳۲ نفر از اين افراد دياليز شده‌اند و ۲۴۰ نفر ترخيص شده اند و ۶ نفر نيز در بستري به سر مي برند.

بر اين  مبنا گروه سني افراد مسموم شده ۱۷ تا ۶۱ سال گزارش شده که بيشتر متوفيان مسموميت الکلي در رده سني جوانان بودند که بصورت تفنني از اين مواد استفاده کرده اند و در ميان متوفيان تنهاحدود ۲۰ درصد اعتياد به الکل داشته اند. طبق اعلام مسوولان با توجه به زمان مصرف آن که  در روز‌هاي اخر هفته بوده نشان از استفاده تفنني و بيکاري و اوقات فراغت در جمع‌هاي محله‌اي بوده است.

آنها معتقد بودند: کمتر از نيم درصد از مصرف کنندگان از بين زنان و نوجوانان هستند که رقم بسيار پاييني است و هنوز به عنوان آسيب مطرح نيست.

مسوولي که خود متولي حوزه آسيب هاي اجتماعي است استفاده از اين مشروبات در ماه محرم و چند روز پس از عاشورا را نشان از کمرنگ شدن ارزش‌هاي اجتماعي دانسته و گفته به نظر مي رسد نقش خانواده ها بايد در نظارت بيشتر باشد. کما اينکه هر سال در ماه‌هاي محرم و صفر ميزان آسيب‌هاي اجتماعي بسيار کاهش مي‌يابد.

و استفاده جوانان از اين مواد بخشي به گرايش هاي اعتقادي و ارزشي خانواده ها وابسته است از سويي نشاط اجتماعي  و سرزندگي در بين جوانان نيست که توسعه فضا‌هاي نشاط اجتماعي و سرزندگي، طبيعت گردي باعث کاهش مصرف مشروبات الکلي در جامعه مي‌شود.

اين مسوول تدوين سند مقابله و کاهش الکل در کشور و راه اندازي مراکز ترک اعتياد‌هاي نوظهور و الکل از برنامه‌هاي عملي براي مقابله با مصرف و شيوع الکل در جامعه مي داند.

گفته مي شودآمار واقعي و مستندي براي استفاده از الکل به علت مجرمانه بودن آن در کشور وجود ندارد و وقوع و طغيان مسموميت‌هاي الکلي در برهه‌هاي از زمان و افزايش مرگ ناشي از بحران و آسيب اجتماعي جدي است که بيش از همه تلنگري به خانواده‌ها و مسولان اجتماعي و فرهنگي کشوربه حساب مي آيد . اين فاجعه دامن طيف گسترده اي از طبقات مختلف را گرفت. فرزندان برخي چهره ها از خانواده‌هايي نام آشنا و حتي کارکنان و …

به نظر نگارنده اين حادثه زنگ خطري بزرگ بود که طبيعتا همه مسوولان و خانواده ها را بايد از خواب بيدار کرده باشد تا شايد به نيازهاي جايگزين جوانان اهميت دهند هرچند نقش خانواده ها را نبايد ناديده گرفت.

سال ۹۸ با تحقق وعده هاي بزرگ

مهرماه هرچند هر روز شاهد بمباران خبرهاي ناخوشايند بوديم اما ستاره اي در غرب هرمزگان چشمک  زد و نور اميد را در دل مردم روشن مي کرد.

کمتراز ۶ماه به شروع سال ۹۸ مانده است سالي که همراه با وعده هاي خوب مسوولان دولتي و بخش خصوصي براي تحقق آن هاست.

اطلاع رساني ها در فضاي مجازي و خبرها حکايت از گام‌هاي بلند بزر گترين پالايشگاه کشور در انجام مسئوليت‌هاي اجتماعي مي دهد کاري که تاکنون کمتر صنعتي طي سا ل‌هاي استقرار صنايع انجام داده اند. هر چند صنايعي مثل فولاد هرمزگان به طور پراکنده در حوزه مسووليت هاي اجتماعي ورود کرده اند اما واقعيت اين است اين کمک هاي متفرقه چندان ملموس نبود و مانند مسکني براي اين شهر به فراموشي سپرده شد. ساخت بيمارستان و پايان دردهاي هرمزگاني و توقف اعزام هاي درماني به خارج از استان مرهم و اميدي براي روزهاي خوش در حوزه سامت است که با رايزني هاي دکترهمتي استاندارهرمزگان در دستور کارمديرعامل اين شرکت قرار گرفته است.

اين روزها مديرعامل نفت ستاره خليج فارس در اقدامي خلاقانه وعده داده که هر ساله رتبه هاي تک رقمي رشته رياضي و فيزيک فرزندان هرمزگان را بورسيه خواهد کرد و دو دانش آموز افتخارآفرين هرمزگاني که در آزمون کنکور۹۷ رتبه ۷ و ۹ را کسب نموده اند نيز تا پايان مقطع دکترا در رشته مکانيک،برق يا مهندسي نفت و شيمي بورسيه و به استخدام دائمي پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس در آورد. اگر چه برخي معتقدند نفت ستاره وساير صنايع بايد اقدامات جدي تري براي دانش آموزان هرمزگان انجام دهد چرا که در تمام دنيا براي اين دو نخبه فرش قرمز پهن مي کنند اما از آنجا که هرمزگان مردمي قانع دارد با شنيدن همين خبر بر سر ذوق و شوق آمده اند و انگيزه اي براي ساير دانش آموزان شده است. اين اقدام خوشايند ستاره اميد در دل هرمزگاني را زنده کرد و تجارت جنوب همگام با صنايع اين وعده ها را مستند و تا تحقق آن پيگيري مي کند.

مهندس محمد علي دادور مدير عامل نفت ستاره خليج فارس گفته شرکت نفت ستاره خليج فارس به عنوان اولين بنگاه توليدي واقتصادي هرمزگان دفتر مرکزي شرکت را با تمام نفرات و تجهيزات به استان هرمزگان انتقال داده و از اين طريق ساليانه ميلياردها تومان درآمد و گردش نقدينگي اين پالايشگاه را جهت تقويت بنيه اقتصادي استان در هرمزگان متمرکز نموده است.

اميد است اين وعده هاي شيرين اين مدير پرتلاش محقق شود و در اوج بيکاري جوانان هرمزگاني افراد کوله پشت به دوش و جوياي کار شهرستان هاي ديگر جاي نيروهاي هرمزگان را تصاحب نکنند.

 

یادداشت و تحلیل

کم سابقه ،کم حادثه

یاداشت حسین روحی زلزله ۲۳آبان ۱۴۰۰:

منتشر شده

روی

به وسیله

یاداشت حسین روحی زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری از زمین و زلزله دیگری با بزرگی ۶.۳ ریشتر در ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه، به فاصله یک دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری زمین، یکشنبه ۲۳ آبان ماه استان هرمزگان را لرزاند.و البته بعد از آن مردم شمال هرمزگان بیش از ۱۵۰پس لرزه را تجربه کردند . شاید این حادثه کم سابقه و البته کم حادثه جانی بود که لطف الهی شامل مردم گردید . حضور به موقع مسئولان ، تیم های امدادی ، گروههای جهادی و دریک کلام همدلی مردم و مسئولین ،الام این زلزله را کاهش داد . متاسفانه در این زلزله بیش از ۳۰۰۰خانوار سرپناهشان یا تخریب شده یا آسیب جدی دیده است ، بنا به گفته استاندار هرمزگان برای بازسازی واحدهای مسکونی ۷۰۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است . ۱۷۶کلاس درس در مناطق زلزله زده نیازمند تخریب بازسازی ومقاوم سازی است .خسارت ۱۲میلیارد ریالی به قلعه تاریخی فین ،خسارت ۳۰۰میلیارد تومانی به راه های روستایی ،و۳۰میلیارد تومانی به تاسیسات و شبکه برق از جمله برآوردهایی است که متولیان اعلام کرده اند .آنچه مسلم است عنایت الهی از یکسو و اقدامات موثر مردم مسئولین از سوی دیگر موجب شد ،نقایص و کمبودها که البته پس از وقوع هر حادثه غیر مترقبه طبیعی به نظر می رسد ،کمتر آزار دهنده باشد . زلزله دوقلو در هرمزگان هرچند از نظر شدت کم سابقه بود اما دلایلی متفاوتی برای کاهش خسارات اعلام شد برخی سازندهای رسوبی (در اصطلاح زمین شناسی ) را موجب امواج لرزه‌ای و کاهش قدرت تخریب اعلام کردند و بعض دیگر به کانون و عمق زلزله اشاره دارند . از طرفی عده ای معتقدند وقوع این زمین لرزه در روز موجب شده که مردم به سرعت واکنش نشان دهند.
هر چه بود این زمین لرزه می توانست خسارات به مراتب بیشتری را متوجه مردم نماید ، اگ کمکهای امدادی به سرعت نمی رسید ، اگر استاندار و معاون اول رئیس جمهور ، مدیران دستگاههای خدمات رسان و تدبیرهای مدیریتی نبود ، باید عوارض و هزینه های بیشتری را متحمل می شدیم .
این اتفاق یک درس بزرگ برای مدیران و مسئولان و البته مردم داشت .با توجه به به اینکه این منطقه از نظر زلزله‌خیزی حالت فعالی دارد .کارشناسان معتقدند در محدوده شمال تنگه هرمز و در بخش انتهایی ایالت زاگرس به لحاظ زمین‌شناسی یک گسل‌هایی وجود دارد که در بخش زاگرس شانه‌ انتهایی آنها به‌ یکدیگر می‌رسند. در این محدوده یک سیستم گسلی دیگری هم وجود دارد که شامل نواحی غرب مکران می‌شود که با گسل شمالی جنوبی محدوده زاگرس تلاقی تکتونیکی دارد.
ایجاد آمادگی لازم ، ساخت و سازهای مقاوم ، مدیریت بحران ، اهمیت قایل شدن به پیش لرزه ها به عنوان هشدارهای مهم ، احداث و تقویت ایستگاههای لرزه نگاری ، امداد و نجات سریع ،توجه به مسیرهای اصلی تردد و تسریع در بازگشایی این مسیر ها ، نظارت جدی فنی بر ساخت و سازها ، ایجاد سازه ای مقاوم برای احشام روستاییان ، سرعت در تجهیزفضا برای اسکان موقت ، رعایت اخلاق و وجدان کاری و اقدامات موثر در حوزه تقویت روانی ، درسهایی مهمی است که باید به جد مورد توجه قرار گیرد .

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

جشنواره بیست چهارم شهید رجایی در هرمزگان

منتشر شده

روی

حسین روحی؛ یادداشت : بیست و چهارمین جشنواره شهید رجایی در استان هرمزگان (سطح استانی ) در حالی برگزار شد که دولت  سیزدهم بر سرکار آمده و البته  مدیریت در سطح  استان دستخوش  تغییر نشده است . شاید مهمترین تفاوت این دوره با هفت دوره گذشته ، تغییر مدیریت کلان اجرایی باشد . اما قبل از پرداختن به تفاوتها ضرورت دارد در خصوص  ماهیت این جشنواره توضیحاتی ارائه گردد . به استناد مصوبه ستاد مركزي جشنواره شهيد رجايي و با هدف ترويج و اشاعه موضوع ارزيابي با رويكرد فرهنگ‌سازي، دستگاه‌ها در ۴ سطح “سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي وابسته و نهادهاي عمومي غيردولتي (سطح يك)، معاونت‌هاي ستادي وزارتخانه‌ها، سازمان‌هاي مستقل، نهادها (سطح دو)، واحدهاي استاني(سطح سه) و واحدهاي شهرستاني (سطح چهار) در ۸ محور و ۲۴ شاخص” مورد ارزيابي قرار گرفته و دستگاه‌هاي منتخب معرفی می شوند . در سال ۱۳۸۱ و به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، با تصويب و ابلاغ آيين‌نامه ارزيابي عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي كشور بر اساس “موضوع مصوبه شماره ۴۴۶۴۲/ت۲۷۷۰۱ هـ تاريخ ۲۸/۱۰/۱۳۸۱ هيأت وزيران” انتخاب دستگاه-هاي‌ نمونه علاوه بر سطح ملي، انتخاب دستگاه نمونه در “سطح استاني” نيز به جشنواره شهيد رجايي اضافه شد.در واقع این جشنواره به منظور شناسايي و تقدير از تلاشگران عرصه خدمت به نظام مقدس جمهوري اسلامي و نهادينه‌كردن فرهنگ ارتقاء و بهبود عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي در سطوح مختلف برگزار می شود . شورای راهبری توسعه مدیریت استان به عنوان ستاد جشنواره شهید رجایی استانو دبیرخانه ستاد  در سازمان مدیریت و برنامه ریزی مستقر می باشد

بیست و چهارمین دوره جشنواره در هرمزگان در حالی برگزار شد تفاوتهایی در محتوا ، شکل و اجرا ملموس بود .مهمترین تفاوت در محتوا ورود بخش خصوصی و شرکت های بزرگ اقتصادی به این رقابت بود . صنایع ،کارخانجات و اتاق بازرگانی در کنار نهادهای دولتی و دستگاههای اجرایی در این دوره شرکت داشته و صاحب رتبه هم شدند .

در حالیکه بر اساس بخشنامه سازمان امور استخدامی عملکرد دستگاهها در دوبخش عمومی شامل عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي درمحورهاي اصلاح ساختار سازماني، توسعه دولت الكترونيك، مديريت سرمايه انساني، مديريت بهره‎وري نظام اداري، توسعه فرهنگ سازماني، ارتقاي سلامت اداري و صيانت از حقوق مردم در نظام اداري و نظارت و ارزيابي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. که  برگرفته از برنامه‌هاي اصلاح نظام اداري – دوره دوم و سياست‌هاي كلي نظام اداري ابلاغي مقام معظم رهبري است و شاخص‌هاي اختصاصي ارزيابي عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي با درنظرگرفتن اسناد بالادستي، از منابع مختلف همچون قانون برنامه توسعه، قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي، وظايف، مأموريت‌ها و اهداف تخصصي هر دستگاه تدوين و ابلاغ شده است. اعلام برخی محورها و رتبه بندی ها براساس معیارهایی که در دستورالعمل ها به چشم نمی خورد از نکات قابل توجه بود .

برخی معتقدند در این دوره تعدد منتخبان نسبت به ادوار گذشته قابل توجه و بررسی است . اینکه در این دوره تعدد و تکثر منتخبان وجود داشت می تواند نقطه عطفی در تاریخ جشنواره های شهید رجایی در سطح استانی باشد . شاید این تعدد و تکثر بتواند انگیزه بیشتری را در دستگاهها ، بخش و خصوصی و شرکت های معظم ایجاد نماید تا عملکرد خود را ارتقا ببخشند .

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

امید دوباره

منتشر شده

روی

دولت‌ها و مسئولان مختلفی آمدند و رفتند ولی بندرعباسی ها همچنان منتظر وعده ای هستند که با سلامت شان پیوند دارد . وعده ای که مشکلاتش انگار چونان زنجیره بهم متصل هستند .ترمیم شبکه فاضلاب در صورتی محقق می شود که بافت فرسوده احیا گردد ، احیای بافت فرسوده منوط به تامین مسکن ساکنان این مناطق است .پساب آلوده صنایع معطل تصفیه‌خانه و تصفیه‌خانه چشم‌به‌راه بازسازی از سوی شرکت توسعه زیرساخت خلیج‌فارس می باشد . در واقع دهه هاست که مردم شهر بندرعباس از معضل بزرگی بنام فاضلاب رنج می برند . فعالان محیط زیستی و رسانه ها نیز به کرات روی این موضوع حساسیت هایی را نشان داده اند ،هشدار مدیرکل محیط زیست استان مبنی بر ورود فوری و حل مشکل فاضلاب ، ورود دستگاه قضایی ، و توجه ویژه استاندار به این مسئله موجب شد تا دغدغه مهم مردم به طور جدی مورد توجه واقع شود .و ماحصل نشست های مکرر و تعامل همه دستگاهها این شد که شرکت زیر ساخت متشکل از شرکت فولاد هرمزگان جنوب، گروه سرمایه گذاری ارزش (مادکوش)، ایمیدرو، صبافولاد خلیج فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، پالایشگاه نفت بندرعباس،منطقه ویژه خلیج فارس، شرکت ملی فولاد ایران و ستاره سیمین هرمز به عنوان سهامداران شرکت پای کار بیایند . ناگفته نماند که در سال ۱۳۹۴شرکت آبفا پیمانکار پروژه را معرفی نمود و مقرر شده بود که تا پایان سال ۱۳۹۶این طرح به بهره برداری برسد حتی دو سال دیگر هم فرصت داده شد اما در نهایت پیمانکار خلع ید شد به گفته مدیرعامل آبفای استان با انتقال قرارداد سرمایه گذاری شرکت «ژرف کار جم» به شرکت جدید، طرح ارتقا و بازسازی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس، تصفیه و بازچرخانی پساب و اجرای خط انتقال پساب جهت استفاده مجدد در صنایع غرب توسط سهامداران شرکت زیر ساخت اجرا می‌شود. و شرکت زیر ساخت با جدیت درپی سامان بخشیدن به مسئله مهمی است که دیگر ادامه آن قابل تحمل نیست .

فاضلاب شهر بندرعباس که از چندین نقطه از جمله «خور (آبراه) گورسوزان»، «شیلات»، «سورو»، «سنگ کن»، «دوهزار» و «کپشکن»و نقاط دیگر شهر (حدود ۴۰نقطه) سرازیر دریا می‌شود؛ می تواندتهدید کننده جدی سلامت مردم ، نابود کننده محیط زیست دریایی ، و تبدیل کننده سواحل بندرعباس به آلوده ترین سواحل جهان باشد .درحالیکه همین امروز هم کدری آب دریا ، رشدفزاینده جلبکی ، سخنان چندی قبل مدیر عامل آب فاضلاب هرمزگان مبنی بر عدم تحقق این طرح در موعد مقرر نگرانی های جدی را دوباره ایجاد نمود اما خبرهای خوش استاندار هرمزگان در بازدید روزهای پایانی تیرماه از روند فعالیت ها دوباره امید را در دل مردم و علاقه مندان محیط زیست ایجاد کرد. فریدون همتی معتقد است کیفیت پساب ورودی به دریا از ۳۵۶به ۱۷۰رسیده، نخستین هدف ما حل معضل ورود پساب دریا به منطقه شهری است که قرار است در یک پروسه شش ماهه تمام شود و سپس انتقال آن به سمت صنایع غرب بندرعباس و منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار قرارگیرد . او با انتقاد از عملکرد آبفا افزود : آب و فاضلاب نه خود توانایی اجرا داشت و نه سرمایه گذاری که انتخاب کرده بود و اگر به همان منوال پیش می رفتیم حداقل چهار یا پنج سال دیگر درگیر همان مسئله بود و وزارت نیرو هم چنین منابع مالی و امکانات برای اجرای این پروژه نداشت؛ بنابراین می‌توانستیم این پروژه را انجام ندهیم و مردم همچنان در عذاب باشند اما این کار به لطف خدا در مسیر درستی قرار گرفته است. در مجموع با اجرای طرح، یک تهدید شهری و محیط زیستی به یک فرصت بسیار خوب و تاثیرگذار در تمام ابعاد آن تبدیل می شود که امیدواریم با دعای خیر مردم هر چه زودتر بتوانیم این کار را به پایان برسانیم.

در واقع طرح تصفیه و انتقال پساب فاضلاب بندرعباس جهت استفاده در صنایع می تواند به عنوان ماندگارترین فعالیت اقتصادی و البته اجتماعی در استان به ویژه بندرعباس باشد . به این ترتیب امیدواریم در شش ماه آینده شاهد پایان ورود ۷۰۰لیتر فاضلاب در ثانیه به دریا باشیم و با انتقال آن به صنایع از هدر رفت منابع آبی جلوگیری شود .

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها