با ما ارتباط برقرار کن

یادداشت و تحلیل

پـروژه هايي زير پـوست شهر

منتشر شده

روی

سخن مدیرمسئول

فاطمه رکن الدینی

هفته دولت به پايان رسيد و هرچند سال‌هاست رسم بر اين است تا طرح هاي عمراني در دو مقطع هفته دولت و دهه فجر رونمايي شود اما کارشناسان مي‌گويند بسياري پروژه ها را نمي توان در محدوده زماني تعيين شده به بهره برداري رساند. هرچند در هفته دولت امسال اعلام شد که بيش از ۸۰۰ پروژه با اعتباري نزديک به ۲۰۰۰ميليارد تومان که در سطح کشور بي نظير بوده به بهره برداري رسيد اما به دليل ناملموسي پروژه ها شايد اينگونه در افکار عمومي تداعي کرد که پروژه شاخصي در اين استان وجود ندارد. معاونان امور عمراني و روابط عمومي استانداري و شهرداري بندرعباس در اقدامي با برگزاري برنامه بازديد ميداني خبرنگاران از پروژه هاي شاخص پرده از پروژه هايي زيرپوستي در حاشيه شهر برداشتند که موجب حيرت و تحسين آنان شد. طبق برنامه از پيش تعيين شده، بازديد از پروژه هاي بلوار ساحلي شرق بندرعباس، ميدان تره بار، تقاطع هاي غير همسطح: نامجو، ابوموسي، مهرگان وخواجو؛ بازديد از آبشيرين‌کن ها، محله چاهستاني ها، تصفيه خانه بندرعباس و منطقه ويژه اقتصادي خليج فارس در برنامه اين روز بود اما جذابيت بلوار ساحلي به نخستين پروژه مورد نظر خبرنگاران را چند ساعت مشغول تصويربرداري وگزارش کرد و بازديد از ساير پروژه ها به وقت ديگري موکول شد.

به کرات خبراحداث بلوار ساحلي شرق بندرعباس- تياب را شنيده ايم اما به عدم انعکاس مناسب اين خبر چندان اميدي را در دل مردم زنده نکرده بود. ديدن حجم عظيمي از فعاليت گسترده عمراني درحاشيه شهر بندرعباس با چشم انداز سرمايه‌گذاري در حوزه گردشگري همه خبرنگاران را بر سر ذوق آورد و قطعا اين اميد را در دل مردم هرمزگان هم زنده خواهند کرد. در شرق شهر بندرعباس يکي از منحصر به فردترين پروژه ها براي اولين بار است که با اين مختصات و با اين حجم در حال انجام است.

براساس آمارهاي اعلامي معاون عمراني استاندار هرمزگان در ساخت پروژه بلوار ساحلي شرق بندرعباس از ظرفيت جوانان توانمند استان هرمزگان استفاده شده و قريب به ۱۰۰۰ شغل ايجاد کرده است.

براساس اين گزارش اين پروژه براي اجرا در ۳ فاز مختلف به سه پيمانکار هرمزگاني واگذار شده است تا فضاي رقابت ميان پيمانکاران نيز وجود داشته باشد.

در فاز اول اين پروژه که به شهرداري محول شده است از بلوار خليج‌فارس تا رودخانه شور دوم به طول ۱۸ کيلومتر آن به صورت شرقي و غربي و ۱۰ کيلومتر به صورت شمالي و جنوبي با اعتباري بالغ بر ۱۵۰ ميليارد تومان احداث مي شود.

عريض‌ترين بلوار سطح استان با عرض ۱۱۰ متر با آينده نگري و چشم انداز ۲۰ ساله در حال اجراست.

دو باند ضلع شمال و جنوب تندرو و کندرو با فضاي سبز و پياده رو ساحلي  ومسير دوچرخه سواري ساحل که در بعضي از قسمت‌ها فضاي سبزمتقارن است پيش بيني شده و کارگران در هواي داغ شهريورماه سخت مشغول کارند.

به گفته رضا مدرس در هر قطعه به طور متوسط ۲۵ هکتار فضاي سبز در نظر گرفته شده است که آب مورد نياز آن از محل پساب فاضلاب شهري تامين خواهد شد.

اين بلوار عريض در آخرين جذري که ديده شده جانمايي شده است تا مردم به نوار ساحلي دسترسي لازم و بيشتري را داشته باشند.

عمليات اجرايي اين پروژه فروردين ماه ۹۷ شروع شده و اميدواريم بنا به وعده مسئولان تا آخر سال به بهره‌برداري برسد.

براي يک قطعه دو پيمانکار از دو سو مشغول به کاربودند که بنا به اظهار معاون عمراني استاندار لازمه بهره برداري سريع آن همت تمام دستگاه‌هاي اجرايي و شهرداري بندرعباس را مي طلبد.

مهندس مدرس از برگزاري مسابقه جهاني براي طراحي نوار ساحلي خبرداد وگفت: ازهر طرحي که سازگار و منطبق با اين محدوده زيست محيطي باشد براي بهره‌گيري مردم از ساحل استفاده مي‌شود.

بزرگترين ميدان تره بار جنوب کشور:

يکي ديگر از مهم‌ترين پروژه هايي که مورد بازديد خبرنگاران قرار گرفت پروژه ساخت ميدان تره بار بود که چندين شهردار را به خود ديده و به سرانجام نرسيده است. اين پروژه که جزء پروژه هاي بزرگ ملي براي ساماندهي صنوف در حال احداث است در زميني بالغ بر ۲۵ هکتار طراحي شده که شامل ۹۲ غرفه عرضه ميوه و تره‌بار و ۱۲ غرفه سبزي است.

به گفته کريمي سرمايه گذار اين پروژه علاوه بر آن بالغ بر ۱۶ هزار متر مربع پارکينگ اين پروژه در نظر گرفته شده و بالغ بر ۵ هکتار فضاي سبز اين محوطه است.

جهت رفاه حال کاميون داران استراحت‌گاه وهمچنين عرضه مستقيم سوخت نيز براي آنها پيش بيني شده است.

يکي از طرح هاي متفاوت اين است که ميوه هاي فروش نرفته ميدان داران براي روز بعد درسردخانه‌اي با ظرفيت ۲۵ متر مکعب براي هر غرفه احداث شده است که با توجه به شرايط آب و هوايي بندرعباس اين مهم ضروري است..

وعده مسئولان براي بهره برداري از اين پروژه که سال‌ها بر زمين مانده دهه مبارک فجر و نهايتا پايان سال است. و عبدالرضا بهادرمعاون عمراني شهردار بندرعباس معتقد است عزم مجموعه استان براي تحويل آن در سال جاري جزم شده و به سال ديگر نخواهد کشيد.

اين پروژه با مشارکت سرمايه گذاري بخش خصوصي با اعتباري بالغ بر ۱۰۰ ميليارد تومان در حال اجراست اما تورم و افزايش اجناس و مصالح، سرمايه گذار را با نگراني جدي مواجه کرده است که به راستي اين سوال پيش مي آيد مسئولان براي اين افزايش هزينه هاي سرمايه گذران چه تدبيري انديشيده است؟ آيا اين افزايش قيمت‌ها تاخيري در زمان بهره برداري ايجاد نخواهد کرد؟ اميد است مسئولان با چاره انديشي نگراني سرمايه گذاران را مرتفع کنند تا اين پروژه، ورودي شهر بندرعباس را از وضعيت نامناسب نجات دهد و ميدان تره بار فعلي به مکان گردشگري و تفريحي تبديل شود.

پيشاني بندرعباس با پل شبدري نوراني مي شود

آخرين پروژه اي که فرصت شد خبرنگاران رسانه هاي هرمزگان از آن بازديد کنند پروژه احداث پل شبدري و تقاطع غير همسطح شهيد نامجو در ورودي شهر بندرعباس بعد از ميدان بابا غلام بود. با احداث اين پروژه مسير جديد دسترسي به شهر بندرعباس تغيير و مسير قديمي هم براي تردد خودروهاي سنگين پايانه خواهد ماند. عمده تردد از اين مسير انجام مي شود وضعيت نابسامان و فرسوده شده جاده فعلي بهبود مي يابد. اين پروژه ترافيک دو طرف ورودي ومسير هرمودر به ميدان بابا غلام را کنترل مي‌کند. قوس‌هاي حادثه ساز منتهي به پايانه بار حذف مي شود. و ورودي شهر جان تازه اي مي گيرد. يکسال و نيم پيش کلنگ اين پروژه به زمين زده شد وتاکنون ۵۳ ميليارد تومان براي آن هزينه شده وبازهم وعده دادند تا پايان سال اين پروژه نيز به بهره برداري مي رسد. پشت همه اين تلاش‌ها همت بلندي نهفته است و اهرمي که مديران را بکار گماشته تا توسعه شهر هرمزگان را رقم بزند وتحولي جديد در اين شهر شکل بگيرد. اميد است با تلاش و اراده همتي استاندار هرمزگان پايان سال ۹۷ پايان زدودن غبار خستگي چهره شهر بندرعباس باشيم.

یادداشت و تحلیل

امید دوباره

منتشر شده

روی

دولت‌ها و مسئولان مختلفی آمدند و رفتند ولی بندرعباسی ها همچنان منتظر وعده ای هستند که با سلامت شان پیوند دارد . وعده ای که مشکلاتش انگار چونان زنجیره بهم متصل هستند .ترمیم شبکه فاضلاب در صورتی محقق می شود که بافت فرسوده احیا گردد ، احیای بافت فرسوده منوط به تامین مسکن ساکنان این مناطق است .پساب آلوده صنایع معطل تصفیه‌خانه و تصفیه‌خانه چشم‌به‌راه بازسازی از سوی شرکت توسعه زیرساخت خلیج‌فارس می باشد . در واقع دهه هاست که مردم شهر بندرعباس از معضل بزرگی بنام فاضلاب رنج می برند . فعالان محیط زیستی و رسانه ها نیز به کرات روی این موضوع حساسیت هایی را نشان داده اند ،هشدار مدیرکل محیط زیست استان مبنی بر ورود فوری و حل مشکل فاضلاب ، ورود دستگاه قضایی ، و توجه ویژه استاندار به این مسئله موجب شد تا دغدغه مهم مردم به طور جدی مورد توجه واقع شود .و ماحصل نشست های مکرر و تعامل همه دستگاهها این شد که شرکت زیر ساخت متشکل از شرکت فولاد هرمزگان جنوب، گروه سرمایه گذاری ارزش (مادکوش)، ایمیدرو، صبافولاد خلیج فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، پالایشگاه نفت بندرعباس،منطقه ویژه خلیج فارس، شرکت ملی فولاد ایران و ستاره سیمین هرمز به عنوان سهامداران شرکت پای کار بیایند . ناگفته نماند که در سال ۱۳۹۴شرکت آبفا پیمانکار پروژه را معرفی نمود و مقرر شده بود که تا پایان سال ۱۳۹۶این طرح به بهره برداری برسد حتی دو سال دیگر هم فرصت داده شد اما در نهایت پیمانکار خلع ید شد به گفته مدیرعامل آبفای استان با انتقال قرارداد سرمایه گذاری شرکت «ژرف کار جم» به شرکت جدید، طرح ارتقا و بازسازی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس، تصفیه و بازچرخانی پساب و اجرای خط انتقال پساب جهت استفاده مجدد در صنایع غرب توسط سهامداران شرکت زیر ساخت اجرا می‌شود. و شرکت زیر ساخت با جدیت درپی سامان بخشیدن به مسئله مهمی است که دیگر ادامه آن قابل تحمل نیست .

فاضلاب شهر بندرعباس که از چندین نقطه از جمله «خور (آبراه) گورسوزان»، «شیلات»، «سورو»، «سنگ کن»، «دوهزار» و «کپشکن»و نقاط دیگر شهر (حدود ۴۰نقطه) سرازیر دریا می‌شود؛ می تواندتهدید کننده جدی سلامت مردم ، نابود کننده محیط زیست دریایی ، و تبدیل کننده سواحل بندرعباس به آلوده ترین سواحل جهان باشد .درحالیکه همین امروز هم کدری آب دریا ، رشدفزاینده جلبکی ، سخنان چندی قبل مدیر عامل آب فاضلاب هرمزگان مبنی بر عدم تحقق این طرح در موعد مقرر نگرانی های جدی را دوباره ایجاد نمود اما خبرهای خوش استاندار هرمزگان در بازدید روزهای پایانی تیرماه از روند فعالیت ها دوباره امید را در دل مردم و علاقه مندان محیط زیست ایجاد کرد. فریدون همتی معتقد است کیفیت پساب ورودی به دریا از ۳۵۶به ۱۷۰رسیده، نخستین هدف ما حل معضل ورود پساب دریا به منطقه شهری است که قرار است در یک پروسه شش ماهه تمام شود و سپس انتقال آن به سمت صنایع غرب بندرعباس و منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار قرارگیرد . او با انتقاد از عملکرد آبفا افزود : آب و فاضلاب نه خود توانایی اجرا داشت و نه سرمایه گذاری که انتخاب کرده بود و اگر به همان منوال پیش می رفتیم حداقل چهار یا پنج سال دیگر درگیر همان مسئله بود و وزارت نیرو هم چنین منابع مالی و امکانات برای اجرای این پروژه نداشت؛ بنابراین می‌توانستیم این پروژه را انجام ندهیم و مردم همچنان در عذاب باشند اما این کار به لطف خدا در مسیر درستی قرار گرفته است. در مجموع با اجرای طرح، یک تهدید شهری و محیط زیستی به یک فرصت بسیار خوب و تاثیرگذار در تمام ابعاد آن تبدیل می شود که امیدواریم با دعای خیر مردم هر چه زودتر بتوانیم این کار را به پایان برسانیم.

در واقع طرح تصفیه و انتقال پساب فاضلاب بندرعباس جهت استفاده در صنایع می تواند به عنوان ماندگارترین فعالیت اقتصادی و البته اجتماعی در استان به ویژه بندرعباس باشد . به این ترتیب امیدواریم در شش ماه آینده شاهد پایان ورود ۷۰۰لیتر فاضلاب در ثانیه به دریا باشیم و با انتقال آن به صنایع از هدر رفت منابع آبی جلوگیری شود .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

رانندگان اتوبوس و تاکسی، قربانیان یک بام و دوهوای مسئولین درمانی

منتشر شده

روی

یادداشت؛یعقوب دبیری نژاد:در حالی که تزریق واکسن کرونا به اقشار مختلف جامعه در حال فراگیر شدن است، رانندگان بخش حمل و نقل عمومی بعنوان یکی از پرخطر ترین شغل های در معرض قرارگیری ویروس کرونا همچنان مظلومانه در آتش کرونا در حال سوختن ایستاده اند.

صبح امروز خبرگزاری ها از قول کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا ودارو بلاخره خبر باز شدن سامانه ثبت نام واکسن برای رانندگان اتوبوس و تاکسی شهری را منتشر نمودند و نور امید را در جان بی رمق رانندگان زنده نمودند، اما ظاهرا این قشر که از اولین روزهای شیوع کرونا ، علاوه بر معیشت و درآمد که سلامت و جان خودشان را نیز از دست دادند حالا باید در یک بام و دو هوای شو آف های تبلیغاتی مسئولین بهداشتی دست و پا بزنند. چرا که علی رغم انتشار خبر تزریق واکسن به رانندگان، در سامانه خبری از این امر نیست و کسی هم قصد ندارد تکلیف این قشر مظلوم را مشخص نمایند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز که این روزها سنگین ترین فعالیتش اعلام آمار کشته شدگان کرونا است، کمافی السابق پاسخگو نیست.

ظاهراً مسئولین بهداشتی فراموش کرده اند که در پی تدبیر آنها، افراد مبتلا به کرونا باید یا در قرنطینه بمانند و یا خودشان در به در به دنبال دارو ،کپسول اکسیژن و ویزیت پزشک و . . . بروند. فقط اگر یک درصد از این ترددها با ناوگان حمل و نقل عمومی انجام شود میزان آسیب پذیری رانندگان تاکسی و اتوبوس مشخص خواهد شد.

مدیران فعلی بهداشت و درمان کشور که میراث دولت تدبیر و امید هستند، برای جا خوش کردن در قلب دولت جدید بهتر است به جای انتشار اخبار کذب، ضمن عذرخواهی از تاخیر در تزریق واکسن رانندگان بخش حمل و نقل عمومی هرچه سریعتر نسبت به این مهم اقدام نمایند تا در این آخرین روزهای تکیه بر مسند ریاست، شاید مشمول حلالیت اقشار آسیب دیده از بی تدبیری ها گردند./ دریا

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

لزوم تغییر سبک زندگی پس از ابتلا به کووید شدید

منتشر شده

روی

موسی جاودان، رییس مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشگاه هرمزگان؛ یکی از مهمترین دلایل راز بقا بشر در کره زمین انطباق با شرایط پیش رو و پذیرش سبک جدیدزندگی در تمام دورها و اعصار زندگی بشر در طول تاریخ بوده است.  بشر به کمک نیروی اندیشه و یادگیری، زندگی خود در طول تاریخ برای پیشرفت های بعدی پیش برده است. برای مثال، هنگامی که احساس کرد در خطر شکار شدن توسط موجودات درنده هست، جایی را انتخاب ­کرد که از گزند حیوانات درنده در امان بماند. اما از طرف دیگر، حوادث طبیعی از جمله طوفان، باران­های سیل­آسا، رعد و برق و تغییرات ناگهانی آب و هوایی موجب آسیب رسانی به شیوه زندگی جنگل نشینی انسان نخستین می­شد و بسیاری از آنان بر اثر این حوادث جان خود را از دست می­دادند­. مشاهده صحنه های این حوادث باز هم او را به این فکر فرو برد تا چاره­ای برای حل مسأله بیابد.

پس از یک تجربه­ ی طولانی از زندگی جنگل نشینی به این نتیجه رسید که می­ باید برای حفظ جان خود، به کوه­ ها و سپس به غارها پناه ببرد.بتدریج و در گذر زمان، شیوه زندگی انسان رو به تغییر و تحول نهاد و از جنگل­ نشینی به غارنشینی سوق پیدا ­کرد. سبک غارنشینی تأثیر زیادی بر شیوه زندگی، رفتاری و ارتباطی او با همنوعان و طبیعت داشت. انسان از شرایط انتخابی خود خوشحال بود، زیرا از شر حیوانات درنده، رعد و برق، صاعقه و طوفان تا حدودی در امان می­ماند. غارنشینی به او کمک کرد از بلاها و مصبیت­ های بسیاری دور باشد تا بتواند با تمرکز بیشتری فکرکند و دوره جدیدی از تکامل را برای خود به ارمغان آورد به طوری که شیوه تغذیه و نوع زندگی­اش را تغییر داد. از فرصت­های پیش آمده در غار برای اندیشیدن، چگونگی سازگاری با شرایط جدید، تلاش و تفکر برای ساختن ابزار و سلاحی برای شکار و دفاع بهتر از خود و ترسیم نقش راه آینده خود استفاده کرد.

به عنوان مثال، انسان پی برد که ایامی از سال میوه ­ها و سایر خوردنی­ ها فراوان است و در فصل­ های دیگری کمیاب می­ شوند. لذا، با ذخیره آن­ها توانست به خود و خانواده کمک مؤثری بنماید و زندگی بهتری داشته باشند. غارنشینی سبک زندگی او را تا حدودی تغییر داد؛ به طوری شیوه تغذیه او به علت دور شدن از جنگل از گیاه­ خواری به گوشت­ خواری تبدیل شد که برای موفقیت در این امر می باید از برآیند هوش، تجربه و یادگیری خود بدرستی بهره لازم را ببرد.

می توان گفت بشر در طول تاریخ با بلاها، بیماری­ها، جنگ ها، حوادث طبیعی، ویروس­ها و آسیب­های فراوانی روبرو بوده است که پس از رهایی از آن می باید سبک و شیوه جدیدی از زندگی را انتخاب کند و بتدریج با آن سازگار شود. در غیر این صورت ممکن است انسان اسیر گرفتاری­های فکری، اختلالات روانی، ذهنی و شخصیتی گردد که مدتی بعد رهایی از آن ممکن است امکان پذیر نباشد و تا پایان عمر گریبانگیر او باشد. در شرایط تاریخی، فرهنگی-اجتماعی و اقتصادی فعلی بسیاری از مردم با مشکلات اقتصادی، فقر، بیکاری، تورم و احساس نگرانی حاصل از این شرایط دسته و پنجه نرم می کردند که ناگهان کووید ۱۹ از راه رسید تا بار فضای اضطراب و فشار روانی را دو چندان کند. هر چند اکثریت قریب به اتفاق مردم منشورها بهداشتی را رعایت می کنند ولی علی رغم حفاظت و مراقبت از خود ناگهان متوجه می شوند که آلوده به نوع ویروس خطرناک شده اند. این شوک ناگهانی در برابر ویروس خطرناک فشار روانی و ذهنی زیادی را بر آن ها تحمیل می کند. در این میان درصدی از مردم به علت شدت بیماری روزهای سخت و پر تنشی را تجربه می کنند. این دسته از مبتلا شدگان پس از رهایی از  بیماری ممکن است اثرات حاصل از فشارها و اضطراب ابتلا به این بیماری روزها، ماه ها و حتی سال ها باقی بماند و زندگی آن ها را تحت تأثیر خودش قرار دهد. یکی از مهمترین راهکارهای لازم پس از ترخیص از بیمارستان و تخفیف بیماری پذیرش سبک زندگی جدید پس از رهایی از چنگال این ویروس پر خطر است. برای مثال ورزشکار حرفه ای، مدیر یک سازمان و شرکت، یک تاجر، کشاورز، کاسب و کارگری که قبل از ابتلا به این بیماری بسیار فعال، اجتماعی سرزنده، پایبند به نظم و برنامه ریزی بوده اند ممکن است به علت شدت این بیماری مجبور باشند مدتی کوتاه یا بلندی از کلیه فعالیت های قبلی خود دست بکشند و فقط به فکر احیای سلامتی خود باشند که پذیرش این شیوه زندگی با سبک قبلی کاملا با هم متفاوت هستند. راکد ماندگی و منع از فعالیت هایی قبلی حتی کوتاه مدت ممکن است باعث احساس کسالت، نگرانی، یأس و دلهره را به دنبال داشته باشد. لذا برای کاهش بار روانی وضعیت موجود بهتر است از گفتن و انجام این اعمال و نگرش ها به شدت پرهیز کنیم:

باخود نگوییم از زندگی عقب افتادم،

برنامه هایم به هم ریخت

دیگر جبران آن امکان ندارد

وام هایم عقب افتاده است

نزدیک بود بمیرم

شانس آوردم

از اهدافم باز ماندم

چقدر بدشانسم و آخه چرا من

در عوض  به انجام این رفتارها بپردازیم:

۱-به توصیه های پزشک معالج توجه کنیم

۲-امیدوارباشیم که بتدریج حالمان بهتر خواهد شد و دوباره به روال عادی زندگی باز می گردیم

۳- اطرافیان نباید بگویند حالت خیلی بحرانی بود، هنوز عمر داشتی. نباید راجع به آن روزهای سخت بیمار چندان صحبتی بشود

۳- آب و مایعات فراوان بنوشیم.

۴-حد اقل در روز یک بار دم نوش­های گیاهی آرامبخش مانند لیموگرس و دارای خواص آنتی بیوتیک مانند آویشن  بنوشیم

۵-به موسیقی بی کلام گوش دهیم

۶- اگر فردی مذهبی هستیم بخشی از وقتمان به امور مذهبی اختصاص دهیم

۷-فایل کتاب های صوتی مورد علاقه مان و فایل صوتی کتاب های انرژی بخش و امید دهنده مانند قدرت تفکر: ژوزف مورفی، معجزه شکر گزاری: راندا برن  و.. را گوش کنیم

۸-بخش از وقت خود را به دیدن برنامه های طنز، مستند، علمی و مورد علاقه شغلی و علمی خود اختصاص دهیم

۹- زمان خود را تا رهاشدگی از بیماری باید مدیریت و برنامه ریزی نمائیم؛ چرا که ممکن است عدم مدیریت زمان فراغت باعث افزایش اضطراب و فشارهای روانی را به دنبال داشته باشد. افزایش فشارهای روانی موجب تضعیف سیستم ایمنی دفاعی بدنی می شود.

۱۰- سعی کنیم به جای شیرینی و چربی بیشتر از میوه و سبزی استفاده کنیم. استفاده زیاد از چربی و شیرینی به خاطر کم تحرکی موجب اندوخته شدن این مواد در کبد می شود و به علت ذخیره بیش از حد این مواد به کبد آسیب می رسد. در مقابل میوه ها و سیزیجات باعث کمک به تجزیه این مواد و کاهش بار کبد می گردد.

۱۱-اگر احساس می کنیم تا این جای زندگی مبتلا به عادت بدی بوده ایم، مثلا زود عصبانی می شویم سعی کنیم  در این فرصت از طریق کسب اطلاعات و راهنمایی درست به اصلاح رفتار خود بپردازیم. برای مثال، پیوسته به خود تلقین کنیم که ما فردی آرام هستیم تا بتدریج ویژگی جدید جایگزین رفتار گذشته گردد.

 

خواهان سعادتمندی و سلامتی شما

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها