با ما ارتباط برقرار کن

یادداشت و تحلیل

جهان در صنعت چاپ هفت شهر عشق را گشت

منتشر شده

روی

غلامعباس شمس الديني

تجارت جنوب

از يازدهم شهريور ۱۳۸۲که روز ملي صنعت چاپ در تقويم کشورمان به ثبت رسيد . کارشناسان واهل فن بيشتر روي صنعت چاپ در ايران ومقايسه آن با کشورهاي پيشرفته اين صنعت در جهان توجه کردند و تنها نتيجه اي که عايد شان شد ، حسرتي است که فاصله اين صنعت در ايران با ملل صاحب نام اين عرصه بيشتر  نمايان مي شود . ايران که در حقيقت در اين عرصه تاريخي قابل تحسين دارد متاسفانه قافيه را به ديگران باخته است .از زمان هخامنشيان که مهرهاي سلطنتي ذيل احکام و فرامين حکومتي حک شد .از دوره امپراتوري گيخاتوخان پسر اباقاخان مغول که واژه چاپ وارد زبان  فارسي شد و پول چاو و کااو منتشر گرديد اميدوار بوديم که صنعت چاپ در ايران همپاي کشورهاي صاحب نام رشد کند.

حتي وقتي در زمان عباس ميرزاي نايب السلطنه حاج زين العابدين و نوه هايش در تبريز دستگاههاي چاپ را از ترکيه به ايران آورده و با چهل گاو ميش آنرا به تبريز انتقال دادند شعف و شادماني ايرانيان بيشتر گرديد  .البته اين روند همچنان با بارقه هاي اميد همراه بود .اما هرچه جلوتر رفتيم نااميدي بر اين صنعت مستولي شد. با ظهور و توسعه دانشگاهها و مراکز آموزشي،تنوع منابع،تکثر روزنامه ها و نشريات ،افزايش جمعيت لازم التعليم ،گسترش نهضت سواد آموزي انتظار مي رفت روند پيشرفت صنعت چاپ در ايران هم به سرعت ومتوازن با تقاضا طي طريق نمايد . اما متاسفانه اين اتفاق برعکس شد .در حاليکه آمريکا،آلمان،ژاپن،ايتاليا،انگلستان،هند،اندونزي و چين نبض بازار جهان را در اختيار خود گرفته اند ،ايران براي حرکت به سوي پسرفت در صنعت چاپ گوي سبقت را از عقب مانده ترين کشورهاي جهان ربوده است.

انوميس زنه فلدر در سال ۱۷۹۶ چاپ سنگي يا ليتوگرافي را به ثبت رساند و هنوز چند سالي از ثبت آن نگذشته بود که آلويس سفندلر از روسيه اين فناوري را وارد ايران کرد لذا طبيعي است که انتظار داشته باشيم کشورمان در اين صنعت در رده برترين هاي جهان باشد .ولي اين اتفاق نيفتاد.در حالي که پيشگامان صنعت در جهان از چاپ سنتي برجسته ،سنگي،ليتوگرافي و روي صفحه نمايش عبور کرده و دستاوردهاي نويني در انواع چاپ افست ،فلکسو،گراور و ديجيتال به جهان عرضه مي کنند ،در حالي که دستگاه اسپيد مستر lx105 تجربه حيرت آور ۱۶ميليون برگ چاپ در ۴ماه را معرفي مي کند صاحبان صنايع چاپ در ايران با دستگاههاي فرسوده وکهنه نگران آينده هستند .در هرمزگان وضع به مراتب تاسف بار تر از مناطق ديگر کشور است.

از سال ۱۳۳۵ که گامبرون استارت را در استان زد و بعد از مدتي تعطيل شد تا به امروز قريب به ۵۰چاپخانه افست ،ديجيتال،سيلک و صحافي پابه عرصه وجود نهاده اند اما هنوز اتحاديه آنان با مهرسازان و تايپ و تکثير ذيل يک  نام قرار دارند و اهالي اين صنعت از يک اتحاديه مستقل بي بهره هستند.دستگاههاي چاپ افست وليتوگرافي در هرمزگان به نسبت تهران و استانهاي برخوردار ،پيشرفته نيستند ،براي تعمير و نگهداري دستگاههاي موجود بايد چندين برابر مرکز هزينه کنند .چاپخانه هاي هرمزگان از نيروي ماهر و متخصص کم بهره اند به همين خاطر بايد چندين برابر هزينه استخدام و جذب نيروي ماهر نمايند ،ادارات ،دستگاههاي دولتي و خصوصي و شرکت هاي معظم مستقر در استان سفارشات خود را به استانهاي ديگر ارسال مي کنند و عملا در رکود و ورشکستي اين صنعت دخيل هستند و متوليان امر که حداقل براي نگارنده مبهم است که متولي اين صنعت کيست در خواب خوش فرو رفته اند.

اين در حاليست که در جهان صنعت چاپ دوبرابر صنعت توريسم يعني هزار ميليارد دلار گردش مالي دارد .اما سهم صنعت چاپ کشور در منطقه کمتر از ۴درصد است.

براستي مشکل صنعت چاپ در کشور و در استان هرمزگان چيست ؟مگر نه اين است که بايد بين عرضه و تقاضا تناسب وجود داشته باشد ؟وقتي دانشگاههاي ما افزايش کمي دارند ,وقتي صنعت رو به گسترش است ،وقتي نويسندگان و مؤلفين رشد اثر دارند ،وقتي جمعيت لازم التعليم رو به فزوني است چرا صنعت چاپ به سمت رکود و ورشکستي حرکت مي کند؟

در سال ۱۳۹۰شوراي سياستگذاري صنعت چاپ شکل گرفت و زماني اندکي از تشکيل آن نگذشته بود که منحل شد .اين به معناي عدم وجود يک متولي و مسؤل در عرصه صنعت چاپ بحساب مي آيد.هر چند دوباره اين شورا فعال شد اما چشم انداز روشني در اين شورا براي آينده صنعت اعلام نشده يا حداقل افکار عمومي مطلع نيست ؟مسئله ديگر متولي صنعت چاپ چرا بايد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد در حالي که صنايع بايد زير نظر وزارت صنعت ،معدن و تجارت باشند .تاکنون استانداردي براي ورود ماشين آلات چاپ اعلام نشده است .لذا فعالان اين بخش هر ماشيني را بدون رعايت استانداردهاو بر اساس سليقه وارد مي کنند .تحريم ها هم درعقب ماندگي اين صنعت تاثير گذار بوده و هستند.

قوانين سنگين ماليات و ماليات بر ارزش افزوده مشکل ديگري است که چاپخانه داران را مستأصل کرده است و دولت بايد در اين راستا معافيت هاي مالياتي را براي فعالان صنعت چاپ در نظر بگيرد.

شوربختانه بايد ظهور چاپخانه هاي دولتي و شبه دولتي را عاملي اثر گذار در نابودي صنايع چاپ ايران محسوب کرد .وقتي رقيب کمترين هزينه و پرداختي را دارد طبيعتاً رقابت نابرابر مي شود  چاپخانه هاي دولتي و شبه دولتي نه ماليات مي پردازند و نه هزينه هاي نيروي انساني و هزينه تعمير و نگهداري دستگاههاي موجود را بر دوش خود دارند وبعبارتي از بيت المال ارتزاق مي کنند وکمر فعالان بخش خصوصي را خميده کرده اند.

کمبود نقدينگي از جمله مشکلات جدي اين صنعت است .بانکها هم در اعطاي تسهيلات به منافع خودشان مي انديشند و هرگز دغدغه رشد صنعت چاپ را ندارند .بديهي در اين آشفته بازار دولتي‌ها و شبه دولتي ها جشن پيروزي برپا کنند .هر چند اين پيروزي نيست و شکست صنعتي با پيشينه تاريخي فاخر در کشور است .کمبود نقدينگي از يکسو و ناتواني در کسب دانش نوين اين بخش ،عدم وجود تجهيزات و تکنولوژي روز دنيا از سوي ديگر کور سوي اميد را در نزد صاحبان صنعت چاپ کمرنگ و کم فروغ تر کرده است . متأسفانه کاهش سطح مطالعه و استقبال از کتب و نشريات کاهش چاپ را در پي داشته است و بايد جدا تمهيداتي انديشيده شود.

در حاليکه در کشورهاي جهان نيروهاي متخصص در مراکز آموزش عالي تربيت مي شوند در کشور ما صنعت چاپ با تهديد جدي کاهش نيروي متخصص روبرو ست .البته موارد ديگري هم وجود دارد که صنعت چاپ را در ايران و در هرمزگان به شدت تحت تأثير قرار داد ه و انتظار مي رود که دولت به کمک اهالي اين صنعت ،با همراهي کارشناسان و متخصصان بيايند .ما پتانسيل موفقيت را داريم .ايران اگر مي خواهد در گردش مالي بيش از هزار ميليارد دلاري سهيم باشد بايد طرحي نو در اندازد .نه اينکه رقبا و همسايگان هفت شهر عشق اين صنعت را بپيمايند و ما هنوز اندر خم يک کوچه اش باشيم . با همه اين احوال سالروز ملي صنعت چاپ را خدمت صاحبان صنعت در کشور و استان هرمزگان تبريک عرض ميکني.

 

یادداشت و تحلیل

امید دوباره

منتشر شده

روی

دولت‌ها و مسئولان مختلفی آمدند و رفتند ولی بندرعباسی ها همچنان منتظر وعده ای هستند که با سلامت شان پیوند دارد . وعده ای که مشکلاتش انگار چونان زنجیره بهم متصل هستند .ترمیم شبکه فاضلاب در صورتی محقق می شود که بافت فرسوده احیا گردد ، احیای بافت فرسوده منوط به تامین مسکن ساکنان این مناطق است .پساب آلوده صنایع معطل تصفیه‌خانه و تصفیه‌خانه چشم‌به‌راه بازسازی از سوی شرکت توسعه زیرساخت خلیج‌فارس می باشد . در واقع دهه هاست که مردم شهر بندرعباس از معضل بزرگی بنام فاضلاب رنج می برند . فعالان محیط زیستی و رسانه ها نیز به کرات روی این موضوع حساسیت هایی را نشان داده اند ،هشدار مدیرکل محیط زیست استان مبنی بر ورود فوری و حل مشکل فاضلاب ، ورود دستگاه قضایی ، و توجه ویژه استاندار به این مسئله موجب شد تا دغدغه مهم مردم به طور جدی مورد توجه واقع شود .و ماحصل نشست های مکرر و تعامل همه دستگاهها این شد که شرکت زیر ساخت متشکل از شرکت فولاد هرمزگان جنوب، گروه سرمایه گذاری ارزش (مادکوش)، ایمیدرو، صبافولاد خلیج فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، پالایشگاه نفت بندرعباس،منطقه ویژه خلیج فارس، شرکت ملی فولاد ایران و ستاره سیمین هرمز به عنوان سهامداران شرکت پای کار بیایند . ناگفته نماند که در سال ۱۳۹۴شرکت آبفا پیمانکار پروژه را معرفی نمود و مقرر شده بود که تا پایان سال ۱۳۹۶این طرح به بهره برداری برسد حتی دو سال دیگر هم فرصت داده شد اما در نهایت پیمانکار خلع ید شد به گفته مدیرعامل آبفای استان با انتقال قرارداد سرمایه گذاری شرکت «ژرف کار جم» به شرکت جدید، طرح ارتقا و بازسازی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس، تصفیه و بازچرخانی پساب و اجرای خط انتقال پساب جهت استفاده مجدد در صنایع غرب توسط سهامداران شرکت زیر ساخت اجرا می‌شود. و شرکت زیر ساخت با جدیت درپی سامان بخشیدن به مسئله مهمی است که دیگر ادامه آن قابل تحمل نیست .

فاضلاب شهر بندرعباس که از چندین نقطه از جمله «خور (آبراه) گورسوزان»، «شیلات»، «سورو»، «سنگ کن»، «دوهزار» و «کپشکن»و نقاط دیگر شهر (حدود ۴۰نقطه) سرازیر دریا می‌شود؛ می تواندتهدید کننده جدی سلامت مردم ، نابود کننده محیط زیست دریایی ، و تبدیل کننده سواحل بندرعباس به آلوده ترین سواحل جهان باشد .درحالیکه همین امروز هم کدری آب دریا ، رشدفزاینده جلبکی ، سخنان چندی قبل مدیر عامل آب فاضلاب هرمزگان مبنی بر عدم تحقق این طرح در موعد مقرر نگرانی های جدی را دوباره ایجاد نمود اما خبرهای خوش استاندار هرمزگان در بازدید روزهای پایانی تیرماه از روند فعالیت ها دوباره امید را در دل مردم و علاقه مندان محیط زیست ایجاد کرد. فریدون همتی معتقد است کیفیت پساب ورودی به دریا از ۳۵۶به ۱۷۰رسیده، نخستین هدف ما حل معضل ورود پساب دریا به منطقه شهری است که قرار است در یک پروسه شش ماهه تمام شود و سپس انتقال آن به سمت صنایع غرب بندرعباس و منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار قرارگیرد . او با انتقاد از عملکرد آبفا افزود : آب و فاضلاب نه خود توانایی اجرا داشت و نه سرمایه گذاری که انتخاب کرده بود و اگر به همان منوال پیش می رفتیم حداقل چهار یا پنج سال دیگر درگیر همان مسئله بود و وزارت نیرو هم چنین منابع مالی و امکانات برای اجرای این پروژه نداشت؛ بنابراین می‌توانستیم این پروژه را انجام ندهیم و مردم همچنان در عذاب باشند اما این کار به لطف خدا در مسیر درستی قرار گرفته است. در مجموع با اجرای طرح، یک تهدید شهری و محیط زیستی به یک فرصت بسیار خوب و تاثیرگذار در تمام ابعاد آن تبدیل می شود که امیدواریم با دعای خیر مردم هر چه زودتر بتوانیم این کار را به پایان برسانیم.

در واقع طرح تصفیه و انتقال پساب فاضلاب بندرعباس جهت استفاده در صنایع می تواند به عنوان ماندگارترین فعالیت اقتصادی و البته اجتماعی در استان به ویژه بندرعباس باشد . به این ترتیب امیدواریم در شش ماه آینده شاهد پایان ورود ۷۰۰لیتر فاضلاب در ثانیه به دریا باشیم و با انتقال آن به صنایع از هدر رفت منابع آبی جلوگیری شود .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

رانندگان اتوبوس و تاکسی، قربانیان یک بام و دوهوای مسئولین درمانی

منتشر شده

روی

یادداشت؛یعقوب دبیری نژاد:در حالی که تزریق واکسن کرونا به اقشار مختلف جامعه در حال فراگیر شدن است، رانندگان بخش حمل و نقل عمومی بعنوان یکی از پرخطر ترین شغل های در معرض قرارگیری ویروس کرونا همچنان مظلومانه در آتش کرونا در حال سوختن ایستاده اند.

صبح امروز خبرگزاری ها از قول کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا ودارو بلاخره خبر باز شدن سامانه ثبت نام واکسن برای رانندگان اتوبوس و تاکسی شهری را منتشر نمودند و نور امید را در جان بی رمق رانندگان زنده نمودند، اما ظاهرا این قشر که از اولین روزهای شیوع کرونا ، علاوه بر معیشت و درآمد که سلامت و جان خودشان را نیز از دست دادند حالا باید در یک بام و دو هوای شو آف های تبلیغاتی مسئولین بهداشتی دست و پا بزنند. چرا که علی رغم انتشار خبر تزریق واکسن به رانندگان، در سامانه خبری از این امر نیست و کسی هم قصد ندارد تکلیف این قشر مظلوم را مشخص نمایند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز که این روزها سنگین ترین فعالیتش اعلام آمار کشته شدگان کرونا است، کمافی السابق پاسخگو نیست.

ظاهراً مسئولین بهداشتی فراموش کرده اند که در پی تدبیر آنها، افراد مبتلا به کرونا باید یا در قرنطینه بمانند و یا خودشان در به در به دنبال دارو ،کپسول اکسیژن و ویزیت پزشک و . . . بروند. فقط اگر یک درصد از این ترددها با ناوگان حمل و نقل عمومی انجام شود میزان آسیب پذیری رانندگان تاکسی و اتوبوس مشخص خواهد شد.

مدیران فعلی بهداشت و درمان کشور که میراث دولت تدبیر و امید هستند، برای جا خوش کردن در قلب دولت جدید بهتر است به جای انتشار اخبار کذب، ضمن عذرخواهی از تاخیر در تزریق واکسن رانندگان بخش حمل و نقل عمومی هرچه سریعتر نسبت به این مهم اقدام نمایند تا در این آخرین روزهای تکیه بر مسند ریاست، شاید مشمول حلالیت اقشار آسیب دیده از بی تدبیری ها گردند./ دریا

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

لزوم تغییر سبک زندگی پس از ابتلا به کووید شدید

منتشر شده

روی

موسی جاودان، رییس مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشگاه هرمزگان؛ یکی از مهمترین دلایل راز بقا بشر در کره زمین انطباق با شرایط پیش رو و پذیرش سبک جدیدزندگی در تمام دورها و اعصار زندگی بشر در طول تاریخ بوده است.  بشر به کمک نیروی اندیشه و یادگیری، زندگی خود در طول تاریخ برای پیشرفت های بعدی پیش برده است. برای مثال، هنگامی که احساس کرد در خطر شکار شدن توسط موجودات درنده هست، جایی را انتخاب ­کرد که از گزند حیوانات درنده در امان بماند. اما از طرف دیگر، حوادث طبیعی از جمله طوفان، باران­های سیل­آسا، رعد و برق و تغییرات ناگهانی آب و هوایی موجب آسیب رسانی به شیوه زندگی جنگل نشینی انسان نخستین می­شد و بسیاری از آنان بر اثر این حوادث جان خود را از دست می­دادند­. مشاهده صحنه های این حوادث باز هم او را به این فکر فرو برد تا چاره­ای برای حل مسأله بیابد.

پس از یک تجربه­ ی طولانی از زندگی جنگل نشینی به این نتیجه رسید که می­ باید برای حفظ جان خود، به کوه­ ها و سپس به غارها پناه ببرد.بتدریج و در گذر زمان، شیوه زندگی انسان رو به تغییر و تحول نهاد و از جنگل­ نشینی به غارنشینی سوق پیدا ­کرد. سبک غارنشینی تأثیر زیادی بر شیوه زندگی، رفتاری و ارتباطی او با همنوعان و طبیعت داشت. انسان از شرایط انتخابی خود خوشحال بود، زیرا از شر حیوانات درنده، رعد و برق، صاعقه و طوفان تا حدودی در امان می­ماند. غارنشینی به او کمک کرد از بلاها و مصبیت­ های بسیاری دور باشد تا بتواند با تمرکز بیشتری فکرکند و دوره جدیدی از تکامل را برای خود به ارمغان آورد به طوری که شیوه تغذیه و نوع زندگی­اش را تغییر داد. از فرصت­های پیش آمده در غار برای اندیشیدن، چگونگی سازگاری با شرایط جدید، تلاش و تفکر برای ساختن ابزار و سلاحی برای شکار و دفاع بهتر از خود و ترسیم نقش راه آینده خود استفاده کرد.

به عنوان مثال، انسان پی برد که ایامی از سال میوه ­ها و سایر خوردنی­ ها فراوان است و در فصل­ های دیگری کمیاب می­ شوند. لذا، با ذخیره آن­ها توانست به خود و خانواده کمک مؤثری بنماید و زندگی بهتری داشته باشند. غارنشینی سبک زندگی او را تا حدودی تغییر داد؛ به طوری شیوه تغذیه او به علت دور شدن از جنگل از گیاه­ خواری به گوشت­ خواری تبدیل شد که برای موفقیت در این امر می باید از برآیند هوش، تجربه و یادگیری خود بدرستی بهره لازم را ببرد.

می توان گفت بشر در طول تاریخ با بلاها، بیماری­ها، جنگ ها، حوادث طبیعی، ویروس­ها و آسیب­های فراوانی روبرو بوده است که پس از رهایی از آن می باید سبک و شیوه جدیدی از زندگی را انتخاب کند و بتدریج با آن سازگار شود. در غیر این صورت ممکن است انسان اسیر گرفتاری­های فکری، اختلالات روانی، ذهنی و شخصیتی گردد که مدتی بعد رهایی از آن ممکن است امکان پذیر نباشد و تا پایان عمر گریبانگیر او باشد. در شرایط تاریخی، فرهنگی-اجتماعی و اقتصادی فعلی بسیاری از مردم با مشکلات اقتصادی، فقر، بیکاری، تورم و احساس نگرانی حاصل از این شرایط دسته و پنجه نرم می کردند که ناگهان کووید ۱۹ از راه رسید تا بار فضای اضطراب و فشار روانی را دو چندان کند. هر چند اکثریت قریب به اتفاق مردم منشورها بهداشتی را رعایت می کنند ولی علی رغم حفاظت و مراقبت از خود ناگهان متوجه می شوند که آلوده به نوع ویروس خطرناک شده اند. این شوک ناگهانی در برابر ویروس خطرناک فشار روانی و ذهنی زیادی را بر آن ها تحمیل می کند. در این میان درصدی از مردم به علت شدت بیماری روزهای سخت و پر تنشی را تجربه می کنند. این دسته از مبتلا شدگان پس از رهایی از  بیماری ممکن است اثرات حاصل از فشارها و اضطراب ابتلا به این بیماری روزها، ماه ها و حتی سال ها باقی بماند و زندگی آن ها را تحت تأثیر خودش قرار دهد. یکی از مهمترین راهکارهای لازم پس از ترخیص از بیمارستان و تخفیف بیماری پذیرش سبک زندگی جدید پس از رهایی از چنگال این ویروس پر خطر است. برای مثال ورزشکار حرفه ای، مدیر یک سازمان و شرکت، یک تاجر، کشاورز، کاسب و کارگری که قبل از ابتلا به این بیماری بسیار فعال، اجتماعی سرزنده، پایبند به نظم و برنامه ریزی بوده اند ممکن است به علت شدت این بیماری مجبور باشند مدتی کوتاه یا بلندی از کلیه فعالیت های قبلی خود دست بکشند و فقط به فکر احیای سلامتی خود باشند که پذیرش این شیوه زندگی با سبک قبلی کاملا با هم متفاوت هستند. راکد ماندگی و منع از فعالیت هایی قبلی حتی کوتاه مدت ممکن است باعث احساس کسالت، نگرانی، یأس و دلهره را به دنبال داشته باشد. لذا برای کاهش بار روانی وضعیت موجود بهتر است از گفتن و انجام این اعمال و نگرش ها به شدت پرهیز کنیم:

باخود نگوییم از زندگی عقب افتادم،

برنامه هایم به هم ریخت

دیگر جبران آن امکان ندارد

وام هایم عقب افتاده است

نزدیک بود بمیرم

شانس آوردم

از اهدافم باز ماندم

چقدر بدشانسم و آخه چرا من

در عوض  به انجام این رفتارها بپردازیم:

۱-به توصیه های پزشک معالج توجه کنیم

۲-امیدوارباشیم که بتدریج حالمان بهتر خواهد شد و دوباره به روال عادی زندگی باز می گردیم

۳- اطرافیان نباید بگویند حالت خیلی بحرانی بود، هنوز عمر داشتی. نباید راجع به آن روزهای سخت بیمار چندان صحبتی بشود

۳- آب و مایعات فراوان بنوشیم.

۴-حد اقل در روز یک بار دم نوش­های گیاهی آرامبخش مانند لیموگرس و دارای خواص آنتی بیوتیک مانند آویشن  بنوشیم

۵-به موسیقی بی کلام گوش دهیم

۶- اگر فردی مذهبی هستیم بخشی از وقتمان به امور مذهبی اختصاص دهیم

۷-فایل کتاب های صوتی مورد علاقه مان و فایل صوتی کتاب های انرژی بخش و امید دهنده مانند قدرت تفکر: ژوزف مورفی، معجزه شکر گزاری: راندا برن  و.. را گوش کنیم

۸-بخش از وقت خود را به دیدن برنامه های طنز، مستند، علمی و مورد علاقه شغلی و علمی خود اختصاص دهیم

۹- زمان خود را تا رهاشدگی از بیماری باید مدیریت و برنامه ریزی نمائیم؛ چرا که ممکن است عدم مدیریت زمان فراغت باعث افزایش اضطراب و فشارهای روانی را به دنبال داشته باشد. افزایش فشارهای روانی موجب تضعیف سیستم ایمنی دفاعی بدنی می شود.

۱۰- سعی کنیم به جای شیرینی و چربی بیشتر از میوه و سبزی استفاده کنیم. استفاده زیاد از چربی و شیرینی به خاطر کم تحرکی موجب اندوخته شدن این مواد در کبد می شود و به علت ذخیره بیش از حد این مواد به کبد آسیب می رسد. در مقابل میوه ها و سیزیجات باعث کمک به تجزیه این مواد و کاهش بار کبد می گردد.

۱۱-اگر احساس می کنیم تا این جای زندگی مبتلا به عادت بدی بوده ایم، مثلا زود عصبانی می شویم سعی کنیم  در این فرصت از طریق کسب اطلاعات و راهنمایی درست به اصلاح رفتار خود بپردازیم. برای مثال، پیوسته به خود تلقین کنیم که ما فردی آرام هستیم تا بتدریج ویژگی جدید جایگزین رفتار گذشته گردد.

 

خواهان سعادتمندی و سلامتی شما

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها