با ما ارتباط برقرار کن

یادداشت و تحلیل

يادي از نخستين پزشک بومي هرمزگان؛ صفاي سلامت

منتشر شده

روی

بهداشت و درمان همواره يکي از چالشهاي اصلي هرمزگان بوده که ريشه در گذشته اين استان داشته است و تاکنون هم ادامه دارد، شايد بي توجهي گذشتگان به امر آموزش و عدم وجود مراکز آموزشي پزشکي و درماني باعث عقب افتادگي اين استان در اين حوزه بوده است اما با همه محدوديتها و کمبودهاي خاص آموزشي که جبرانش را پزشکان مهاجر مي کردند افرادي بودند که دنياي تاريک و بيمار هرمزگان را درک کرده و به دنبال روشنايي و صفاي سلامت بوده اند. براساس اطلاعات موجود از زنده ياد «دکترابراهيم صفا» به عنوان نخستين پزشک بومي هرمزگان ياد مي شود. پزشکي که با وجود موقعيت مهاجرت به خارج يا پايتخت نشيني ترجيح داد به منطقه محروم زادگاهش برگردد و طبابت کند. هرچند پزشکان ديگري مانند دکتر مصباح، دکتر زعفرانچي نيز نقش مهمي در درمان اين استان داشته اند و امروز با وجود استقرار مراکز آموزشي و درماني در هرمزگان هزاران پزشک از اينجا در سراسر دنيا صاحب نام و نشان شده اند اما هيچ کس نمي تواند نام “صفا”ي سلامت هرمزگان را فراموش کند. رسالت رسانه اي ما ايجاب مي کند داشته هاي هرمزگان را به نسلهاي آينده معرفي کنيم.

در شهر بندرعباس به پاس سالهاخدمت اولين پزشک بومي، مرحوم دکتر”ابراهيم صفا ” با پيشنهاد و تصويب شوراي شهر بندرعباس به ياد آن مرحوم بوستاني در سال ۱۳۸۰نام گذاري شد که مي طلبد خيرين و در صورت امکان نزديکان اين پزشک، با احداث مراکز درماني علاوه بر زنده نگه داشتن ياد اين پزشک، نياز فعلي درماني مردم را هم پاسخگو باشند. جا دارد از مهيـن بانـو شـكيبا از پيشكسوتان علم پزشكي و داروسازي و اولين بانــوي داراي تحصيلات عاليه اســتان هرمزگان که به عنوان همسر دلسوز اين پزشک بومي، سه فرزند موفق را تحويل جامعه داده اند ياد شود. به بهانه روز داروسازي يادداشتي از همکاران در يکي  از مجلات را به قلم عليرضا بهاري براي يادآوري و زنده نگه داشتن نام اين بزرگمرد عرصه پزشکي تکرار مي کنيم:

بهداشت و درمان در اين شهر نيز داراي پيشينهاي پرفراز و نشيب است، چنانکه در غياب حضور طبيبان ايراني در اين خطه، مي توان به حضور پزشکان پاکستاني و وابستگي حيات و ممات مردمان ساحل نشين به سرپنجه درمانگر بيگانگان اشاره کرد. به همين خاطر، در دوره ۱۰۰ سال اخير تاريخ پزشکي بندرعباس به راحتي نمي توان از نام هايي همچون مرحوم دکتر ابراهيم صفا بي توجه گذشت. پزشکي زاده همين آب و خاک، که توانست در حوزه پزشکي هرمزگان سردمدار پزشکان محبوب القلوب مردم باشد.

دکتر ابراهيم صفا در سال ۱۳۱۴ خورشيدي در خانواده اي اصيل و در روستاي ايسين (واقع در ۳۰ کيلومتري شمال بندرعباس) زاده شد. پدرش مرحوم حاج رئيس عباس صفا از بزرگان و ملاکين منطقه ايسين بود و در عين حال توجه بسياري به تحصيلات فرزندان خود نشان مي داد اما عمرش آن قدر  نبود تا تحصيلات عالي او را شاهد باشد و در سال ۱۳۲۲ دار فاني را وداع گفت.

ابراهيم پس از سپري کردن دوران تحصيلات مقدماتي در مدرسه جاويد بندرعباس، به قصد تکميل تحصيلات در تهران ساکن و دوره دبيرستان خود را در مدرسه البرز تهران سپري نمود و بعد از ورود به دانشگاه تهران و تحصيل در رشته پزشکي؛ حوالي سال ۱۳۴۳ در دانشگاه علوم پزشکي تهران در رشته پزشکي عمومي فارغ التحصيل شد. بلافاصله به زادگاهش بندرعباس بازگشت و بدون آنکه انديشه عافيت طلبي و سوداي زندگي در پايتخت ايران و يا مهاجرت به خارج کشور را داشته باشد، بيش از ۳۵ سال از عمر پربرکتش را صرف ارايه خدمات پزشکي به مردمان شهر بندرعباس و روستاهاي اطراف آن کرد. هر چند در اين مسير همسرش” دکتر مهين شکيبا” نيز به عنوان نخستين بانوي داروساز استان هرمزگان همواره همپا، همراه و پشتيبانش بود.

دکتر ابراهيم صفا را قبل از شهره بودن در طبابت، به صراحت لهجه و ارتباط با بيماران بومي به گويش بندري مي شناسند که توانست با کيفيت بخشي به رابطه طبيب و بيمار قبل از تجويز دارو، دردها را بکاهد . نگاه حکيمانه او، همه را شيفته شخصيت و تسلطش به مهارت هاي يک طبيب حاذق کرده بود؛ نگاهي که با مهرباني، دلسوزي و شيوايي کلام يک انسان کامل، همراه بود.

حضور اجتماعي دکتر ابراهيم صفا را نمي توان تنها به عالم طبابت محدود کرد. در دوره اي که به دليل کمبود پزشک در شهر بندرعباس، مردمانش رنج سفرهاي چندروزه و چندماهه به استان هاي همسايه را به جان مي خريدند، نام طبيبي بومي بر زبان اهالي شهر تکرار مي شد که خود را با تمام وجود، وقف مردم کرده و توانسته بود با ارتباط مثال زدني نه تنها دردهاي جسم بيماران، بلکه احوالات روحي آنها را نيز بهبود بخشد.

دکتر ابراهيم صفا که در سال ۱۳۷۹ شمسي و بعلت حمله قلبي ناگهاني در سن ۶۵ سالگي دار فاني را وداع گفت، تنها يک برند در عرصه پزشکي اين شهر محسوب نمي شود، بلکه بخشي از تاريخ اجتماعي اين خطه نيز به شمار مي رود. اگر چه تاکنون نتوانسته ايم از تاريخچه پزشکان حاذق بندرعباس، مستنداتي مدون و مکتوب در دست داشته باشيم ولي هنوز هستند کساني که مي توانند روايتگر مهرباني ها و خدمات دلسوزانه افرادي همچون دکتر صفا باشند.

از جمله آنها کربلايي محمد است که گذر عمر او را سالمندي مو سپيد نشان مي دهد. او چنين روايت مي کند: «دکتر صفا را نمي توان در قالب يک درمانگر جسم دانست بلکه روح و روان همشريانش را نيز جلا مي بخشيد. وقتي با زبان کودکي با لهجه شيرين بندري با کودک بيمار سخن مي گشود قبل از درمان، پدر و مادر به آرامش مي رسيدند.»

همه آرزوي بندري ها در آن دوران محروميت و بيماري هاي عجيب و غريب، حضور پزشکي در شهرشان بود که با گرمي کلام خودشان آنها را معاينه نمايد. آدرس سرراست فلکه برق براي نشان دادن محل مطب و داروخانه دکتر صفا، به شهر هويت مي بخشيد. داروخانه اي که توانسته بود بسياري از بيماران بي بضاعت را ياري رسان باشد.

اين يادداشت، اداي دين نسبت به طبيبي مردمدار و متعهد به مردمان شهرش است. زيرا نام نيک بر جاي گذاشتن در شهري که پيشرفت اقتصادي و کسب درآمد معياري سنگين براي سنجش وزن اجتماعي آدم ها و رسيدن به قله هاي شهرت و اعتبار شده، بسيار سخت است ولي دکتر صفا بخشي فراموش نشدني از تاريخ اجتماعي در شهري اقتصادي است که نامش با شغلي آميخته با درد انسان دوستي گره خورده است.

از اين نخستين پزشک بومي هرمزگاني، سه فرزند به يادگار مانده است که پسر ارشد وي دکتر اميد صفا هم اکنون رييس دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان است. پسر ديگرش دکتر امير صفا در تهران مشغول طبابت و دخترش الهام صفا نيز در خارج از کشور ساکن است و همگي سعي و کوشش دارند تا ادامه دهنده راه پدر و مادر و خاندان خويش باشند.

 

یادداشت و تحلیل

کم سابقه ،کم حادثه

یاداشت حسین روحی زلزله ۲۳آبان ۱۴۰۰:

منتشر شده

روی

به وسیله

یاداشت حسین روحی زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری از زمین و زلزله دیگری با بزرگی ۶.۳ ریشتر در ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه، به فاصله یک دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری زمین، یکشنبه ۲۳ آبان ماه استان هرمزگان را لرزاند.و البته بعد از آن مردم شمال هرمزگان بیش از ۱۵۰پس لرزه را تجربه کردند . شاید این حادثه کم سابقه و البته کم حادثه جانی بود که لطف الهی شامل مردم گردید . حضور به موقع مسئولان ، تیم های امدادی ، گروههای جهادی و دریک کلام همدلی مردم و مسئولین ،الام این زلزله را کاهش داد . متاسفانه در این زلزله بیش از ۳۰۰۰خانوار سرپناهشان یا تخریب شده یا آسیب جدی دیده است ، بنا به گفته استاندار هرمزگان برای بازسازی واحدهای مسکونی ۷۰۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است . ۱۷۶کلاس درس در مناطق زلزله زده نیازمند تخریب بازسازی ومقاوم سازی است .خسارت ۱۲میلیارد ریالی به قلعه تاریخی فین ،خسارت ۳۰۰میلیارد تومانی به راه های روستایی ،و۳۰میلیارد تومانی به تاسیسات و شبکه برق از جمله برآوردهایی است که متولیان اعلام کرده اند .آنچه مسلم است عنایت الهی از یکسو و اقدامات موثر مردم مسئولین از سوی دیگر موجب شد ،نقایص و کمبودها که البته پس از وقوع هر حادثه غیر مترقبه طبیعی به نظر می رسد ،کمتر آزار دهنده باشد . زلزله دوقلو در هرمزگان هرچند از نظر شدت کم سابقه بود اما دلایلی متفاوتی برای کاهش خسارات اعلام شد برخی سازندهای رسوبی (در اصطلاح زمین شناسی ) را موجب امواج لرزه‌ای و کاهش قدرت تخریب اعلام کردند و بعض دیگر به کانون و عمق زلزله اشاره دارند . از طرفی عده ای معتقدند وقوع این زمین لرزه در روز موجب شده که مردم به سرعت واکنش نشان دهند.
هر چه بود این زمین لرزه می توانست خسارات به مراتب بیشتری را متوجه مردم نماید ، اگ کمکهای امدادی به سرعت نمی رسید ، اگر استاندار و معاون اول رئیس جمهور ، مدیران دستگاههای خدمات رسان و تدبیرهای مدیریتی نبود ، باید عوارض و هزینه های بیشتری را متحمل می شدیم .
این اتفاق یک درس بزرگ برای مدیران و مسئولان و البته مردم داشت .با توجه به به اینکه این منطقه از نظر زلزله‌خیزی حالت فعالی دارد .کارشناسان معتقدند در محدوده شمال تنگه هرمز و در بخش انتهایی ایالت زاگرس به لحاظ زمین‌شناسی یک گسل‌هایی وجود دارد که در بخش زاگرس شانه‌ انتهایی آنها به‌ یکدیگر می‌رسند. در این محدوده یک سیستم گسلی دیگری هم وجود دارد که شامل نواحی غرب مکران می‌شود که با گسل شمالی جنوبی محدوده زاگرس تلاقی تکتونیکی دارد.
ایجاد آمادگی لازم ، ساخت و سازهای مقاوم ، مدیریت بحران ، اهمیت قایل شدن به پیش لرزه ها به عنوان هشدارهای مهم ، احداث و تقویت ایستگاههای لرزه نگاری ، امداد و نجات سریع ،توجه به مسیرهای اصلی تردد و تسریع در بازگشایی این مسیر ها ، نظارت جدی فنی بر ساخت و سازها ، ایجاد سازه ای مقاوم برای احشام روستاییان ، سرعت در تجهیزفضا برای اسکان موقت ، رعایت اخلاق و وجدان کاری و اقدامات موثر در حوزه تقویت روانی ، درسهایی مهمی است که باید به جد مورد توجه قرار گیرد .

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

جشنواره بیست چهارم شهید رجایی در هرمزگان

منتشر شده

روی

حسین روحی؛ یادداشت : بیست و چهارمین جشنواره شهید رجایی در استان هرمزگان (سطح استانی ) در حالی برگزار شد که دولت  سیزدهم بر سرکار آمده و البته  مدیریت در سطح  استان دستخوش  تغییر نشده است . شاید مهمترین تفاوت این دوره با هفت دوره گذشته ، تغییر مدیریت کلان اجرایی باشد . اما قبل از پرداختن به تفاوتها ضرورت دارد در خصوص  ماهیت این جشنواره توضیحاتی ارائه گردد . به استناد مصوبه ستاد مركزي جشنواره شهيد رجايي و با هدف ترويج و اشاعه موضوع ارزيابي با رويكرد فرهنگ‌سازي، دستگاه‌ها در ۴ سطح “سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي وابسته و نهادهاي عمومي غيردولتي (سطح يك)، معاونت‌هاي ستادي وزارتخانه‌ها، سازمان‌هاي مستقل، نهادها (سطح دو)، واحدهاي استاني(سطح سه) و واحدهاي شهرستاني (سطح چهار) در ۸ محور و ۲۴ شاخص” مورد ارزيابي قرار گرفته و دستگاه‌هاي منتخب معرفی می شوند . در سال ۱۳۸۱ و به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، با تصويب و ابلاغ آيين‌نامه ارزيابي عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي كشور بر اساس “موضوع مصوبه شماره ۴۴۶۴۲/ت۲۷۷۰۱ هـ تاريخ ۲۸/۱۰/۱۳۸۱ هيأت وزيران” انتخاب دستگاه-هاي‌ نمونه علاوه بر سطح ملي، انتخاب دستگاه نمونه در “سطح استاني” نيز به جشنواره شهيد رجايي اضافه شد.در واقع این جشنواره به منظور شناسايي و تقدير از تلاشگران عرصه خدمت به نظام مقدس جمهوري اسلامي و نهادينه‌كردن فرهنگ ارتقاء و بهبود عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي در سطوح مختلف برگزار می شود . شورای راهبری توسعه مدیریت استان به عنوان ستاد جشنواره شهید رجایی استانو دبیرخانه ستاد  در سازمان مدیریت و برنامه ریزی مستقر می باشد

بیست و چهارمین دوره جشنواره در هرمزگان در حالی برگزار شد تفاوتهایی در محتوا ، شکل و اجرا ملموس بود .مهمترین تفاوت در محتوا ورود بخش خصوصی و شرکت های بزرگ اقتصادی به این رقابت بود . صنایع ،کارخانجات و اتاق بازرگانی در کنار نهادهای دولتی و دستگاههای اجرایی در این دوره شرکت داشته و صاحب رتبه هم شدند .

در حالیکه بر اساس بخشنامه سازمان امور استخدامی عملکرد دستگاهها در دوبخش عمومی شامل عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي درمحورهاي اصلاح ساختار سازماني، توسعه دولت الكترونيك، مديريت سرمايه انساني، مديريت بهره‎وري نظام اداري، توسعه فرهنگ سازماني، ارتقاي سلامت اداري و صيانت از حقوق مردم در نظام اداري و نظارت و ارزيابي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. که  برگرفته از برنامه‌هاي اصلاح نظام اداري – دوره دوم و سياست‌هاي كلي نظام اداري ابلاغي مقام معظم رهبري است و شاخص‌هاي اختصاصي ارزيابي عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي با درنظرگرفتن اسناد بالادستي، از منابع مختلف همچون قانون برنامه توسعه، قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي، وظايف، مأموريت‌ها و اهداف تخصصي هر دستگاه تدوين و ابلاغ شده است. اعلام برخی محورها و رتبه بندی ها براساس معیارهایی که در دستورالعمل ها به چشم نمی خورد از نکات قابل توجه بود .

برخی معتقدند در این دوره تعدد منتخبان نسبت به ادوار گذشته قابل توجه و بررسی است . اینکه در این دوره تعدد و تکثر منتخبان وجود داشت می تواند نقطه عطفی در تاریخ جشنواره های شهید رجایی در سطح استانی باشد . شاید این تعدد و تکثر بتواند انگیزه بیشتری را در دستگاهها ، بخش و خصوصی و شرکت های معظم ایجاد نماید تا عملکرد خود را ارتقا ببخشند .

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

امید دوباره

منتشر شده

روی

دولت‌ها و مسئولان مختلفی آمدند و رفتند ولی بندرعباسی ها همچنان منتظر وعده ای هستند که با سلامت شان پیوند دارد . وعده ای که مشکلاتش انگار چونان زنجیره بهم متصل هستند .ترمیم شبکه فاضلاب در صورتی محقق می شود که بافت فرسوده احیا گردد ، احیای بافت فرسوده منوط به تامین مسکن ساکنان این مناطق است .پساب آلوده صنایع معطل تصفیه‌خانه و تصفیه‌خانه چشم‌به‌راه بازسازی از سوی شرکت توسعه زیرساخت خلیج‌فارس می باشد . در واقع دهه هاست که مردم شهر بندرعباس از معضل بزرگی بنام فاضلاب رنج می برند . فعالان محیط زیستی و رسانه ها نیز به کرات روی این موضوع حساسیت هایی را نشان داده اند ،هشدار مدیرکل محیط زیست استان مبنی بر ورود فوری و حل مشکل فاضلاب ، ورود دستگاه قضایی ، و توجه ویژه استاندار به این مسئله موجب شد تا دغدغه مهم مردم به طور جدی مورد توجه واقع شود .و ماحصل نشست های مکرر و تعامل همه دستگاهها این شد که شرکت زیر ساخت متشکل از شرکت فولاد هرمزگان جنوب، گروه سرمایه گذاری ارزش (مادکوش)، ایمیدرو، صبافولاد خلیج فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، پالایشگاه نفت بندرعباس،منطقه ویژه خلیج فارس، شرکت ملی فولاد ایران و ستاره سیمین هرمز به عنوان سهامداران شرکت پای کار بیایند . ناگفته نماند که در سال ۱۳۹۴شرکت آبفا پیمانکار پروژه را معرفی نمود و مقرر شده بود که تا پایان سال ۱۳۹۶این طرح به بهره برداری برسد حتی دو سال دیگر هم فرصت داده شد اما در نهایت پیمانکار خلع ید شد به گفته مدیرعامل آبفای استان با انتقال قرارداد سرمایه گذاری شرکت «ژرف کار جم» به شرکت جدید، طرح ارتقا و بازسازی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس، تصفیه و بازچرخانی پساب و اجرای خط انتقال پساب جهت استفاده مجدد در صنایع غرب توسط سهامداران شرکت زیر ساخت اجرا می‌شود. و شرکت زیر ساخت با جدیت درپی سامان بخشیدن به مسئله مهمی است که دیگر ادامه آن قابل تحمل نیست .

فاضلاب شهر بندرعباس که از چندین نقطه از جمله «خور (آبراه) گورسوزان»، «شیلات»، «سورو»، «سنگ کن»، «دوهزار» و «کپشکن»و نقاط دیگر شهر (حدود ۴۰نقطه) سرازیر دریا می‌شود؛ می تواندتهدید کننده جدی سلامت مردم ، نابود کننده محیط زیست دریایی ، و تبدیل کننده سواحل بندرعباس به آلوده ترین سواحل جهان باشد .درحالیکه همین امروز هم کدری آب دریا ، رشدفزاینده جلبکی ، سخنان چندی قبل مدیر عامل آب فاضلاب هرمزگان مبنی بر عدم تحقق این طرح در موعد مقرر نگرانی های جدی را دوباره ایجاد نمود اما خبرهای خوش استاندار هرمزگان در بازدید روزهای پایانی تیرماه از روند فعالیت ها دوباره امید را در دل مردم و علاقه مندان محیط زیست ایجاد کرد. فریدون همتی معتقد است کیفیت پساب ورودی به دریا از ۳۵۶به ۱۷۰رسیده، نخستین هدف ما حل معضل ورود پساب دریا به منطقه شهری است که قرار است در یک پروسه شش ماهه تمام شود و سپس انتقال آن به سمت صنایع غرب بندرعباس و منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار قرارگیرد . او با انتقاد از عملکرد آبفا افزود : آب و فاضلاب نه خود توانایی اجرا داشت و نه سرمایه گذاری که انتخاب کرده بود و اگر به همان منوال پیش می رفتیم حداقل چهار یا پنج سال دیگر درگیر همان مسئله بود و وزارت نیرو هم چنین منابع مالی و امکانات برای اجرای این پروژه نداشت؛ بنابراین می‌توانستیم این پروژه را انجام ندهیم و مردم همچنان در عذاب باشند اما این کار به لطف خدا در مسیر درستی قرار گرفته است. در مجموع با اجرای طرح، یک تهدید شهری و محیط زیستی به یک فرصت بسیار خوب و تاثیرگذار در تمام ابعاد آن تبدیل می شود که امیدواریم با دعای خیر مردم هر چه زودتر بتوانیم این کار را به پایان برسانیم.

در واقع طرح تصفیه و انتقال پساب فاضلاب بندرعباس جهت استفاده در صنایع می تواند به عنوان ماندگارترین فعالیت اقتصادی و البته اجتماعی در استان به ویژه بندرعباس باشد . به این ترتیب امیدواریم در شش ماه آینده شاهد پایان ورود ۷۰۰لیتر فاضلاب در ثانیه به دریا باشیم و با انتقال آن به صنایع از هدر رفت منابع آبی جلوگیری شود .

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها