با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

کسب رتبه برتر دادگستری استان هرمزگان در همه شاخصه‌های مهم قضایی/دادگستری هرمزگان به عنوان دادگستری اول کشور انتخاب شد

بنا بر اعلام مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه کسب رتبه اول کشوری به لحاظ میزان کاهش پرونده‌های ورودی و معوق، صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی، برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن و رضایتمندی ارباب رجوع تنها بخشی از موفقیت‌های دادگستری استان هرمزگان است.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، بنا بر اعلام مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه؛ دادگستری هرمزگان به عنوان دادگستری اول کشور در مهترین شاخصه‌های مهم قضایی برگزیده شد.

بر اساس این گزارش، استان هرمزگان جنوبی‌ترین استان ایران است که در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد. این استان که مرکز مهم فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است نقش مهمی در زمینه صادرات و واردات کشور ایفا می‌کند. بی شک اهمیت این استان از کشور وجود یک دادگستری قوی، با اقتدار و دغدغه‌مند را می‌طلبد. با توجه به این مهم دستگاه قضایی استان هرمزگان در دو سال گذشته و پس از روی کار آمدن علی صالحی به عنوان رئیس کل دادگستری، با رویکردی جهادی، تحول و تعالی را در حوزه‌های مختلف به منصه ظهور و بروز رسانده و دادگستری این استان در شاخصه‌هایی که در گذشته در وضعیت مطلوبی قرار نداشت، رتبه اول را کسب کرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه کسب رتبه اول کشوری به لحاظ میزان کاهش پرونده‌های ورودی و معوق، صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی، برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن و رضایتمندی ارباب رجوع تنها بخشی از موفقیت‌های این مقام قضایی در استان هرمزگان است.

علی صالحی رییس کل دادگستری هرمزگان در مورد چگونگی کسب رتبه دادگستری اول کشور در همه شاخصه‌های ارزیابی گفت: در برخی از شعب روز‌های تعطیل و بعدازظهر‌ها و شب‌ها وقت‌های رسیدگی تعیین شد و شعب نامتعارف ساماندهی گردید.

این مقام قضایی به بازرسی‌های مستمر نیز اشاره کرد و گفت: طی یکسال گذشته ۶ بار از کل دادگستری استان هرمزگان بازرسی دقیق صورت گرفته و شهرستان‌های استان نیز به صورت سرزده مورد بازرسی قرار گرفتند.

وی یادآور شد: کلیه وقت‌های رسیدگی را به زیر یک ماه آوردیم و روزانه این موضوع نظارت می‌شود و اگر وقتی بالای یک ماه تعیین گردد، باید به زیر یک ماه تغییر کند.

صالحی با اشاره به بازدید‌های مستمر از دادسرای بندرعباس، گفت: پرونده‌های معوق از سطح استان جمع آوری و راهکار‌های لازم برای کاهش آمار اتخاذ شد. اگر هنوز نظر کارشناس اعلام نشده بود، شخصا با کارشناس تماس گرفته و اعلام می‌کردم که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت نظر خود را اعلام نماید. گاهاً استعلاماتی بود که واصل نشده بود که تاکید می‌کردم باید زودتر اعلام شود و حتما دستورات قضایی مقید به وقت باشند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با تاکید بر اینکه رضایتمندی مردم مسئله بسیار مهمی برای ما است، گفت: به منظور اتقان و افزایش کیفیت آرا در کنار سرعت در رسیدگی، برنامه ریزی‌هایی صورت گرفت و جشنواره آرا را به صورت ماهیانه، فصلی و سالیانه برگزار کردیم.

وی به تشکیل گروه اتقان آرا کیفری و حقوقی و اخذ آمار نقص و نقض آرا، اظهار کرد: در این زمینه آمار احصا و به شعبات ابلاغ شد تا ضعف‌های موجود برطرف گردد.

صالحی از ماموریت به معاونین خود برای بررسی علت نقض و نقص آرا خبر داد و افزود: به محض اینکه پرونده در دادگاه نقص یا نقض شود، این پرونده به معاون مربوطه جهت بررسی ارسال می‌شود تا علت را شناسایی کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه به برخی شاخص‌هایی که دادگستری این استان رتبه اول را در این زمینه کسب کرده است، اشاره نمود و گفت: از حیث میانگین مانده در کلیه شعب بستگی به نوع شعبه، رتبه اول را دادگستری استان هرمزگان کسب کرده است. طبق آخرین آماری که مرکز فناوری و اطلاعات قوه قضاییه ارائه کرده در شعبه دادگاه‌های کیفری یک ما میانگین موجودی سه فقره پرونده است؛ یعنی کل میانگین موجود استان ۱۲ فقره پرونده است. در دادگاه‌های تجدید نظر میانگین مانده هر شعبه ۱۲ فقره پرونده یعنی کل پرونده‌های دادگاه‌های تجدید نظر ۹۶ پرونده است.

وی ادامه داد: در شعب دادسراها، رتبه اول را هم در دادیاری و هم در بازپرسی کسب کرده‌ایم و میانگین مانده پرونده‌ها در دادسرا ۴۴ فقره در دادیاری و بازپرسی است.

صالحی یادآور شد: میانگین مانده شعب دادگاه‌های عمومی اعم از حقوقی، کیفری دو، خانواده و اطفال ۵۱ فقره است که در این زمینه نیز رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم.

این مقام قضایی تصریح کرد: طبق آخرین آمارشعبه دادگاه‌های حقوقی هرمزگان با ۷۸ فقره رتبه اول، شعبه دادگاه کیفری دو با ۲۰ پرونده رتبه اول و شعب دادگاه‌های انقلاب با ۸ پرونده رتبه اول کشوری را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: موجودی شعب اظهارنظر از حیث میانگین مانده صفر است و دادگستری استان هرمزگان از این حیث نیز رتبه اول را کسب کرده است.

وی بیان داشت: از حیث متوسط اوقات رسیدگی دادگستری استان هرمزگان دارای رتبه اول کشوری است. طبق آماری که انتهای سال ۹۹ اعلام شد، متوسط اوقات رسیدگی در هرمزگان ۹ روز است.

صالحی با اشاره به کسب رتبه اول کشوری از حیث نداشتن پرونده‌های نامتعارف از سوی دادگستری هرمزگان، اظهار کرد: پرونده‌های شعب دارای ۲۰۰ فقره موجودی شعب نامتعارف محسوب می‌شوند و در استان حتی یک شعبه نامتعارف وجود ندارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کسب رتبه اول کشوری از حیث پرونده‌های مانده و معوق در دادسرا، محاکم کیفری یک و تجدیدنظر نیز خبر داد.

وی با اشاره به کسب رتبه اول از جهت متوسط زمان رسیدگی به پرونده، گفت: دادگاه کیفری یک با متوسط زمان ۲۸ روز، دادگاه کیفری دو با متوسط زمان ۵۵ روز، دادگاه انقلاب استان هرمزگان با متوسط زمان رسیدگی ۶۸ روز رتبه اول کشوری را در سطح کشور دارند.

صالحی همچنین به کسب رتبه اول کشوری در صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی اشاره کرد و افزود: با ۹۹ درصد ابلاغ الکترونیک در دادگستری و با صدد صد ابلاغ الکترونیک در شورا‌های حل اختلاف رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم.

کسب رتبه اول در کشور به لحاظ میزان کاهش پرونده‌های ورودی نیز موضوع دیگری بود که رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به کسب رتبه اول در شاخص‌های چهارده‌گانه زندان، اظهار کرد: استان هرمزگان رتبه اول کشوری از حیث رضایتمندی مراجعین دستگاه قضایی در کشور را داشته است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بیان داشت: کسب رتبه برتر در جشنواره ملی فناوری اطلاعات از جهت استفاده بهینه از فناوری اطلاعات را نیز داشته‌ایم.

صالحی ادامه داد: دادگستری استان هرمزگان در راستای اجرای دقیق مدل تعالی فرهنگی و طرح تحکیم مراجعان رتبه اول را کسب کرده است.

وی از کسب رتبه برتر کشوری در خصوص اجرای قانون جامع حدنگار خبر داد و اظهار کرد: به صورت مستمر در جلسه‌های شورای حفظ حقوق بیت‌المال موضوع کاداستر را مورد توجه قرار داده و دستگاه‌های اجرایی را به ثبت مالکیت ملزم کرده‌ایم.

کسب رتبه اول کشوری از حیث برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن در راستای ارتقای امنیت و آرامش در جامعه و کسب رتبه برتر کشوری از جهت اعطای تسهیلات مرخصی به زندانیان و بازدید از زندان‌ها نکته دیگری بود که رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: در پاسخگویی به درخواست‌های مراجعین به دستگاه قضایی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است. در هر واحد قضایی یک کارمند مجرب، خوش اخلاق، متواضع و خوش برخورد برای پاسخگویی به مشکلات مردم و ارشاد و معاضدت حضور دارد.

صالحی با اشاره به فعال سازی سامانه پاسخگویی به سئوالات حقوقی شهروندان در استان هرمزگان، یادآور شد: این سامانه از ساعت ۱۳ تا ۲۱ هر روز از سوی معاونین دادگستری پاسخگوی سئوالت حقوقی و قضایی است. شماره این سامانه ۰۷۶۳۲۰۶ است که مردم استقبال خوبی کردند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تاکید کرد: همچنین سامانه پیامکی به منظور دریافت انتقادات، پیشنهادات و انعکاس مشکلات توسط مراجعین به دستگاه قضایی به شماره ۳۰۰۰۸۶۳۲۰۶ فعال است.

وی از برگزاری ملاقات مردمی رئیس کل دادگستری در روز‌های سه شنبه هر هفته خبر داد و گفت: درب اتاق ما به روی مردم هر روز باز است، اما روز سه‌شنبه به روز ملاقات مردمی اختصاص یافته و در هر هفته حدود ۱۰۰ مراجعه کننده حضور پیدا کرده و مشکلاتشان رسیدگی می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به بازرسی‌های نامحسوس اشاره و از راه‌اندازی سالن ملاقات الکترونیکی در زندان برای اولین بار در استان هرمزگان خبر داد.

وی گفت: بر اساس بخشنامه‌ای که از سوی دادگستری استان ابلاغ شده، به هیچ وجه نباید اعزام زندانی صورت گیرد و اتاق‌های دادرسی در زندان راه اندازی گردیده است.

صالحی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر ۵ هزار و ۸۵۴ فقره دادرسی الکترونیک با متهمینی که در زندان هستند و ۸ هزار و ۲۹۵ فقره جلسه دادرسی الکترونیک با اصحابی که دعوایشان در خارج از زندان است، صورت گرفته است. همچنین ۱۵ جلسه دادرسی الکترونیک با اصحاب دعوایی در خارج از کشور بوده‌اند، انجام شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به استقرار دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در زندان اشاره کرد و گفت: ارائه خدمت صدور گواهی عدم سوءپیشینه کیفری اولین بار در استان هرمزگان راه‌اندازی شد.

وی همچنین به راه‌اندازی خدمت ثبت قرارداد الکترونیکی وکالت در محاکم قضایی استان، فعال‌سازی سامانه ارتباط با ضابطین، فراهم سازی زیرساخت‌ها در سراسر استان به منظور تبادل لوایح الکترونیک، اجرای دقیق دستورالعمل نوبت‌دهی جهت ارائه خدمات قضایی اشاره کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اجرای طرح پرونده‌های تمام الکترونیک قضایی را مورد اشاره قرار داد و گفت: بالغ بر ۳۷ هزار و ۶۱۱ فقره پرونده تمام الکترونیک داریم و کلا پرونده فیزیکی در مورد این پرونده‌ها حذف شده است.

صالحی به اقدامات عمرانی دادگستری نیز اشاره کرد و افزود: افتتاح ساختمان شورا‌های حل اختلاف دادگستری در شهرستان رودان، تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های چهار واحدی مناطق سازمانی بستک، تکمیل و احداث ساختمان دادگستری شهرستان‌های سیریک و جزیره ابوموسی، پیگیری و نصب آسانسور در دادگستری میناب، احداث و بهره‌برداری ساختمان افسر نگهبانی دادگستری کل استان هرمزگان، آغاز عملیات اجرایی ساختمان کیش از جمله اقدامات صورت گرفته در بحث عمرانی است.

وی ادامه داد: از موضوعات مهم راه اندازی دادگستری شهرستان بشاگرد بود. دادگستری شهرستان بشاگرد سال‌ها در شهرستان جاسک مستقر بود و مردم مجبور بودند مسیری طولانی را از شهرستان بشاگرد به شهرستان جاسک و بالعکس طی کنند. ۲۵ سال مردم شهرستان بشاگرد این مسیر را طی می‌کردند، اما با دستور ریاست وقت قوه قضاییه و با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، دادگستری در شهرستان بشاگرد مستقر شد. احداث ساختمان دادگستری ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در ۱۵ روز آینده به بهره برداری می‌رسد.

وی با خاطرنشان کردن اقدامات صورت گرفته در حوزه حمایت از تولید، از ایجاد بیش از ۵ هزار فرصت شغلی خبر داد و اظهار کرد: در واحد تولیدی آلومینیوم المهدی هرمزگان از بیکاری ۲ هزار و ۵۰۰ کارگر جلوگیری شد. از سوی دیگر با پیگیری‌هایی که صورت گرفت الان این واحد تولیدی دارد ۲۴ ساعته به صورت سه شیفت کار می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: یک واحد تولیدی وجود داشت که علیرغم صدور مجوزات لازم از دستگاه متولی به خاطر بحث واگذاری زمین مشکلاتی را داشت که در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد و اجازه ندادیم که این مشکل ادامه داشته باشد و اکنون پنجمین کارخانه تولید روغن در کشور است. در این واحد بیش از هزار و ۲۰۰ نفر فقط به صورت مستقیم و دو هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم، نیروی کار وجود دارد.

وی تاکید کرد: برای برخی واحد‌های تولیدی از بابت مسئولیت اجتماعی یکسری وظایفی را تعریف کردیم، در مورد یکی از واحد‌های تولیدی از مسئول آن خواستیم که در ۸ هکتار زمین، ۱۶ هزار درخت کاشته شود و عواید آن را به خانواده‌های زندانیان اختصاص بدهند. هم یک فضای سبزی ایجاد می‌شود و هم عواید این طرح به خانواده مستحق زندانی می‌رسد.

صالحی با اشاره به رفع مشکلات واحد تولیدی روغن حیات هرمزگان، بیان داشت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در حال حاضر ۲۴ ساعته مشغول فعالیت است و نیاز استان و بخشی از استان‌های همجوار را تامین می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به بازرسی مستمر از گمرک و بنادر و صدور دستور قضایی برای ترخیص کالاها، تصریح کرد: دادستان‌ها را ملزم کرده‌ایم که هفته‌ای یک بار به گمرکات بنادر سر بزنند. بنده ماهی یک بار سرکشی می‌کنم و در زمینه مبارزه با قاچاق کالا شعبه ویژه‌ای را راه اندازی کرده‌ایم

اجتماعی

جلسه هم اندیشی و همفکری صنایع و شرکت های غرب استان در دفتر مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی هرمزگان برگزار شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، جلسه هم اندیشی و همفکری صنایع و شرکت های بزرگ استان با حضور دکتر هادی ابراهیمی مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان،دکتر جواد رمضی رییس فدراسیون ورزش کارگری جمهوری اسلامی ایران،گل پرور مشاور عالی رییس فدراسیون،کیامرث برخورداری احمدی معاون اجتماعی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی، فرشید اوسپید رییس هیات ورزش کارگری استان هرمزگان و حسین روحی دبیر هیات برگزار شد.

فرشید اوسپید ضمن خیر مقدم به دکتر رمضی و گل پرور و تشکر از دکتر ابراهیمی که در جهت رشد و شکوفایی ورزش کارگری تلاش می کنند گفت،در حال حاضر هیات ورزش کارگری استان هرمزگان میزبان دومین دوره مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگری کشور است از این رو فرصت را مغتنم شمرده تا جلسه ای را با مشارکت صنایع در جهت هدف گذاری مشترک برگزار نماییم،وی در ادامه گفت علاقه مندی مدیران به ورزش سبب می گردد کارگران با شادابی و نشاط بیشتر در محل کار خود حاضر کردند و بهره وری بیشتری داشته باشند.

اوسپید در ادامه گفت در سال گذشته همه‌گیری ویروس کرونا اجازه نداد بتوانیم برنامه های خود را اجرایی کنیم و در تلاش هستیم تا با رهنمودهای دکتر رمضی و پیشنهادات مدیران حاضر در جلسه به سر منزل مقصود برسیم.

سپس طبق برنامه حاضرین در جلسه نسبت به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود اقدام نمودند.

دکتر ابراهیمی مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز ضمن خوشامد گویی به دکتر رمضی و حاضرین در جلسه نسبت به معرفی مدیران شرکت ها اقدام نمود،وی در ادامه افزود در حال حاضر ۶۴ خانه فرهنگ کار در نقاط مختلف استان داریم که از ظرفیت های آن می توانیم در بحث های فرهنگی،اجتماعی و ورزشی استفاده کنیم،وی در ادامه اشاره ای به ۱۲۲ رابط با جامع کارگری کرد و گفت ۹ واحد همیار کارکنان EAP در شرکت های بزرگ داریم که این به تنهایی یک ظرفیت در جهت استفاده از توانایی بخش خصوصی در کارگاه‌ها می باشد و به عنوان یک ابزار مناسب برای توسعه ورزش کارگری می شود از آن استفاده کرد.

دکتر رمضی رییس فدراسیون ورزش کارگری بیان کرد: دیدگاهی که من به این جلسه دارم یک نگاه هم اندیشی است و هدف این است که بدانیم در کجای کار قرار داریم و چه اقداماتی باید انجام دهیم،اگر بخواهیم یک باز تعریفی از فدراسیون کارگری داشته باشیم باید بگوییم این فدراسیون بمنظور توسعه ورزش کارگری در صنایع ایجاد شده است که فدراسیون و هیات ورزش کارگری استان ها موظف هستند به صنایع خدمات دهند و اجرایی شدن این کار مستلزم اعتماد صنایع به متولیان ورزش کارگری می باشد،ایجاد وحدت رویه و تسهیل کردن امورات یکی از وظایف هیات های ورزش کارگری در استان ها می باشد که ابلاغ تقویم ورزشی کارگری بخشی از این کار است، وی در ادامه گفت اقدام به باشگاه داری توسط صنایع یک انحراف بزرگ در رسالت ورزش کارگری در صنعت بشمار می آید که منجر به انحصار تمامی منابع می گردد،فدراسیون ورزش کارگری دارای یک فرصت مناسب و ظرفیتی ارزشمند به نام مسابقات جهانی شرکت ها می باشد که صنایع می توانند تیم شان را به نام خود در مسابقات جهانی شرکت دهند.

اسامی مدیران شرکت های حاضر در جلسه به شرح ذیل می باشد:
۱.علی پاژنگ مدیر شرکت صنایع فراساحل
۲.اسحاق جعفری مدیر توسعه منابع انسانی شرکت پالایش نفت بندرعباس
۳.برزو بهاروند مدیر منابع انسانی شرکت آلومینیوم المهدی
۴.خدیجه قاسمی نژاد رییس روابط صنعتی نفت ستاره

ادامه ی خواندن

اجتماعی

تصویب ۱۳ طرح در کارگروه زیربنایی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان از بررسی ۶۳ طرح در کارگروه زیربنایی استان خبر داد و گفت : اعضای کارگروه با اجرای ۱۳ طرح خدماتی و صنعتی موافقت و با پنج طرح نیز مخالفت کردند و تصمیم گیری در خصوص ۴۵ پرونده دیگر موکول به بررسی مجدد طرح ها و اعلان نظر از سوی کارگروه تخصصی شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، چهاردهمین نشست کارگروه زیربنایی توسعه روستایی، عشایری، آمایش سرزمین و محیط زیست به ریاست رضا مدرس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان برگزار شد.

مدرس با اشاره به بررسی ۶۳ پرونده در این کارگروه، گفت: پس از بررسی نظرات کارشناسی، اعضا با اجرای ۱۳ طرح خدماتی و صنعتی موافقت و با پنج طرح نیز مخالفت کردند.

وی افزود: تصمیم گیری در خصوص ۴۵ پرونده دیگر نیز به اعلان نظر کارگروهی متشکل از اداره کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری، میراث فرهنگی و گردشگری، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان جهاد کشاورزی، محیط زیست و آب منطقه ای موکول شد و پس از اعلام نتیجه این بررسی ، کارگروه نظر نهایی خود را اعلام می کند.

کارگروه امور زیر بنایی و شهرسازی وظیفه بررسی و ارائه پیشنهاد در زمینه طرح های توسعه عمران شهری، وظایف مرتبط با اجرای آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی و احداث بنا و تاسیسات در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها،طرح های هادی و جامع شهرها و … را بر عهده دارد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

افتتاحیه مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگران کشور برگزار شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، آیین افتتاحیه دومین دوره مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگران کشور امروز پنجشنبه هفتم بهمن ماه در زمین ساحلی بوستان غدیر بندرعباس برگزار شد.

این مراسم با حضور دکتر جواد رمضی رییس فدراسیون ورزش کارگری جمهوری اسلامی ایران، دکتر هادی ابراهیمی مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان، مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان،مظفر خادمی معاون ورزشی اداره ورزش و جوانان استان،کیامرث برخورداری معاون اجتماعی اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی و روح‌الله مرادی زاده رییس هیات کبدی استان هرمزگان برگزار گردید.

گفتنی است دومین دوره مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگران کشور با حضور ۷ تیم و ۵۰ کبدی کار برگزار می‌شود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها