با ما ارتباط برقرار کن

یادداشت و تحلیل

مشاور عالي خالق يادداشت نويسي در استانداري! در معرفي داشته هاي هرمزگان کوتاهي شده است

منتشر شده

روی

محمدباقر كشفي

تجارت جنوب

مشاور عالي و رئيس گروه مشاوران استاندار هرمزگان که با سوابق کار رسانه اي و ورزشي بوده ، خالق يادداشت نويسي در سايت استانداري هرمزگان شده است، موضوعي که همواره کم‌تر بدان توجه شده و غالبا مشاوران يا معاونان به بيان عملکرد در قالب خبر و گزارش پرداخته اند. محمد باقر کشفي پس از حضور خود در استانداري با ايجاد اين تنوع ، علاوه بر اينکه اطلاع رساني را از شيوه روتين خارج کرده، هرمزگان را نيز از زواياي ديگر مورد تحليل قرار مي دهد و نوشته هايش تلنگري براي مردم و مسوولان است. وي دريکي از يادداشت هايش، نشان مي دهد هرمزگان را به خوبي مطالعه کرده و آن را استاني مملو از ويژگي هاي منحصر بفرد شناخته كه بايد در جهت معرفي بيشتر اين ظرفيت ها و برنامه ريزي براي “برندسازي” از آنها تلاش كرد.

محمدباقر كشفي در اين يادداشت آورده است:

هرمزگان استاني پر ظرفيت است كه اگر به هر گوشه از اين استان، شهرها و روستاهاي آن بنگريم، در حوزه هاي مختلف چه به لحاظ طبيعي و چه به لحاظ تاريخي ويژگي هاي منحصر بفردي ديده مي شود كه كشف، شناسايي، معرفي و برجسته سازي آنها از جمله وظايف دستگاه ها، مسئولان مربوطه، نخبگان جامعه، صاحبان فكر و همه مردم است.

پرداختن به دارايي هايي كه هرمزگان در خود دارد منجر به معرفي و برجسته سازي توانمندي هاي اين استان خواهد شد و مي توان با برنامه ريزي آنها را به عنوان “برند” استان معرفي كرد.

استان هرمزگان به واقع ايران كوچك است و در آن رنگين كماني از خرده فرهنگ‌ها در كنار هم مشاهده مي شود. مردم اين استان، ساليان متمادي است كه با مذاهب، زبان، لهجه، گويش، آداب و رسوم مختلف با صلح و دوستي و مهرباني و به زيبايي در كنار يكديگر زندگي مي كنند.

هرمزگان استاني است كه ساحل نشينان آن، ساليان متمادي است كه در كنار دريا زندگي و با دريا ارتباط داشته اند و زندگي آنها متاثر از اين اقليم و محيط است.آئين‌ها و مراسمات سنتي مختلفي از گذشته هاي دور تاكنون در هرمزگان اجرا مي‌شود كه نسل به نسل منتقل شده و استمرار يافته است و مردم به مناسبت‌هاي مختلف و در غم و شادي آئين هاي خاص خود را اجرا مي كنند كه اين آئين هاي سنتي از دارايي هاي فرهنگي اين استان محسوب مي شوند و مي‌توانند به برند استان تبديل شوند.

به لحاظ طبيعي نيز با وجود اينكه هرمزگان به استاني داراي آب و هواي گرم مشهور است اما در فصل گرم تابستان نيز مناطقي در اين استان وجود دارد كه از آب و هواي مناسبي برخوردار هستند كه مي توان اين مناطق را از جمله ويژگي‌هاي استان معرفي کرد.

در زمينه‌ي محصولات كشاورزي با توجه به شرايط اقليمي خاص هرمزگان، محصولاتي در اين استان توليد مي شود كه منحصر بفرد هستند كه از جمله آن‌ها مي توان به نارنگي سياهو، سير بشاگرد، انبه ميناب، ليموي رودان و خرماي پيارم حاجي آباد اشاره كرد كه قابليت برجسته سازي به عنوان ويژگي منحصربفرد هرمزگان را دارند.

موسيقي بومي، نمايش هاي سنتي، مراسمات خاص همچون جشن ازدواج، آداب و رسوم مرتبط با دريا و صيادي همچون نوروز صياد و غذاهاي محلي از جمله ديگر ظرفيت ها براي تبديل شدن به برند استان هرمزگان هستند.

وجود بزرگ‌ترين بنادر و گمركات كشور، مناطق آزاد، صنايع بزرگ همچون فولاد و آلومينيوم، مناطق ويژه اقتصادي، پالايشگاه هاي مهم نفت و گاز، وجود معادن مختلف و صنعت كشتي سازي، هرمزگان را به يكي از مهم‌ترين مناطق اقتصادي و دروازه تجارت ايران تبديل كرده كه بايد در اين حوزه نيز تلاش بيشتري جهت معرفي استان صورت گيرد.

در اين استان آثار تاريخي و تمدني وجود دارد كه ظرفيت مانور دادن را دارند و رخدادهاي تاريخي همچون ايستادگي مردم هرمزگان در برابر تهاجم دشمنان و دفاع از ميهن، ديگر ظرفيت هايي هستند كه بايد به عنوان يك ويژگي مطرح شوند.

لباس هاي سنتي، به ويژه لباس بانوان با توجه به ويژگي هاي آن و صنايع دستي داراي تاريخچه نيز از جمله دارايي هاي مردم هرمزگان محسوب مي شوند. نياز است متناسب با اين استعداد و ظرفيت و جاذبه هاي فراوان، بر روي آن‌ها سرمايه گذاري صورت گيرد.

دريا و جزاير ويژگي هاي منحصربفرد هرمزگان هستند كه از ابعاد مختلف همچون گردشگري، ورزش و تفريح، تجارت و اقتصاد و تنوع آبزيان مي توان به آنها پرداخت تا به عنوان برند استان معرفي شوند.

گردشگري از ظرفيت هاي عمده هرمزگان محسوب مي شود كه مي تواند موجب رونق اقتصادي در اين استان شود و با توجه به جاذبه هاي فراوان موجود درهرمزگان، اين جاذبه ها بايد به شكلي معرفي شوند كه گردشگري در اين استان تنها محدود به يك فصل خاص نباشد و در طول سال گردشگران به هرمزگان سفر كنند.

جشن ها و آئين هايي كه در خصوص محصولات كشاورزي، صيد و صيادي، مناسبت ها، موضوعات و ايام خاص در طول سال در شهرها و روستاهاي استان هرمزگان برگزار مي گردد، بهانه ها و فرصت هاي خوبي جهت ايجاد شور، نشاط، دور هم جمع شدن مردم، غني سازي اوقات فراغت خانواده ها، ايجاد فضاي همدلي و آشنا نمودن مردم ساير مناطق كشور با هرمزگان هستند. اين ظرفيت‌ها و دارايي ها، كلكسيون زيبايي از فرهنگ و تمدن مردم هستند كه امكان برگزاري جشنواره هاي متعددي را در طول سال فراهم مي‌سازند.

اگر به طور جامع به ظرفيت هاي هرمزگان نگاه كنيم، متوجه خواهيم شد كه فهرست بلندي از توانمندي ها و ويژگي هاي منحصربفرد در اين استان موجود است كه مي‌توان در جهت رونق استان از آنها بهره برد و كافي است اين نعمات خدادادي كه در هرمزگان موجود است را احياء و به طرق مختلف بازمعرفي كنيم تا به عنوان دارايي هاي استان شهرت يابند.

به واقع هرمزگان سرزمين فرصت هاست كه با دارايي ها و توانمندي هاي متعدد، مي تواند قطب اقتصاد، تجارت، گردشگري، كشاورزي، فعاليت هاي دريامحور و ديگر عرصه ها باشد كه بايد روي ظرفيت هاي اين استان متمركز شد و دستگاه هاي مرتبط و متوليان مربوطه نيز با برنامه ريزي مناسب در مسير شكوفايي هركدام از اين استعدادها گام بردارند.

توجه و پرداختن به دارايي ها و توانايي ها، نشاط، شادابي، احساس غرور و سربلندي را براي مردم جامعه به همراه دارد و در نقطه مقابل عدم توجه به اين توانمندي ها موجب بي نشاطي، رخوت و سرخوردگي خواهد شد.

بايد اعتراف كنيم كه در معرفي دارايي ها در خوشبينانه ترين حالت، كوتاهي بسياري صورت گرفته و لازم است كه نخبگان و دلسوزان در فضاهاي تبليغي و عمومي و رسانه ها با توليد محتوا، مطالب متنوع و تحليل هاي مختلف، به اين توانمندي ها بپردازند و آنها را معرفي کنند.

یادداشت و تحلیل

کم سابقه ،کم حادثه

یاداشت حسین روحی زلزله ۲۳آبان ۱۴۰۰:

منتشر شده

روی

به وسیله

یاداشت حسین روحی زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری از زمین و زلزله دیگری با بزرگی ۶.۳ ریشتر در ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه، به فاصله یک دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری زمین، یکشنبه ۲۳ آبان ماه استان هرمزگان را لرزاند.و البته بعد از آن مردم شمال هرمزگان بیش از ۱۵۰پس لرزه را تجربه کردند . شاید این حادثه کم سابقه و البته کم حادثه جانی بود که لطف الهی شامل مردم گردید . حضور به موقع مسئولان ، تیم های امدادی ، گروههای جهادی و دریک کلام همدلی مردم و مسئولین ،الام این زلزله را کاهش داد . متاسفانه در این زلزله بیش از ۳۰۰۰خانوار سرپناهشان یا تخریب شده یا آسیب جدی دیده است ، بنا به گفته استاندار هرمزگان برای بازسازی واحدهای مسکونی ۷۰۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است . ۱۷۶کلاس درس در مناطق زلزله زده نیازمند تخریب بازسازی ومقاوم سازی است .خسارت ۱۲میلیارد ریالی به قلعه تاریخی فین ،خسارت ۳۰۰میلیارد تومانی به راه های روستایی ،و۳۰میلیارد تومانی به تاسیسات و شبکه برق از جمله برآوردهایی است که متولیان اعلام کرده اند .آنچه مسلم است عنایت الهی از یکسو و اقدامات موثر مردم مسئولین از سوی دیگر موجب شد ،نقایص و کمبودها که البته پس از وقوع هر حادثه غیر مترقبه طبیعی به نظر می رسد ،کمتر آزار دهنده باشد . زلزله دوقلو در هرمزگان هرچند از نظر شدت کم سابقه بود اما دلایلی متفاوتی برای کاهش خسارات اعلام شد برخی سازندهای رسوبی (در اصطلاح زمین شناسی ) را موجب امواج لرزه‌ای و کاهش قدرت تخریب اعلام کردند و بعض دیگر به کانون و عمق زلزله اشاره دارند . از طرفی عده ای معتقدند وقوع این زمین لرزه در روز موجب شده که مردم به سرعت واکنش نشان دهند.
هر چه بود این زمین لرزه می توانست خسارات به مراتب بیشتری را متوجه مردم نماید ، اگ کمکهای امدادی به سرعت نمی رسید ، اگر استاندار و معاون اول رئیس جمهور ، مدیران دستگاههای خدمات رسان و تدبیرهای مدیریتی نبود ، باید عوارض و هزینه های بیشتری را متحمل می شدیم .
این اتفاق یک درس بزرگ برای مدیران و مسئولان و البته مردم داشت .با توجه به به اینکه این منطقه از نظر زلزله‌خیزی حالت فعالی دارد .کارشناسان معتقدند در محدوده شمال تنگه هرمز و در بخش انتهایی ایالت زاگرس به لحاظ زمین‌شناسی یک گسل‌هایی وجود دارد که در بخش زاگرس شانه‌ انتهایی آنها به‌ یکدیگر می‌رسند. در این محدوده یک سیستم گسلی دیگری هم وجود دارد که شامل نواحی غرب مکران می‌شود که با گسل شمالی جنوبی محدوده زاگرس تلاقی تکتونیکی دارد.
ایجاد آمادگی لازم ، ساخت و سازهای مقاوم ، مدیریت بحران ، اهمیت قایل شدن به پیش لرزه ها به عنوان هشدارهای مهم ، احداث و تقویت ایستگاههای لرزه نگاری ، امداد و نجات سریع ،توجه به مسیرهای اصلی تردد و تسریع در بازگشایی این مسیر ها ، نظارت جدی فنی بر ساخت و سازها ، ایجاد سازه ای مقاوم برای احشام روستاییان ، سرعت در تجهیزفضا برای اسکان موقت ، رعایت اخلاق و وجدان کاری و اقدامات موثر در حوزه تقویت روانی ، درسهایی مهمی است که باید به جد مورد توجه قرار گیرد .

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

جشنواره بیست چهارم شهید رجایی در هرمزگان

منتشر شده

روی

حسین روحی؛ یادداشت : بیست و چهارمین جشنواره شهید رجایی در استان هرمزگان (سطح استانی ) در حالی برگزار شد که دولت  سیزدهم بر سرکار آمده و البته  مدیریت در سطح  استان دستخوش  تغییر نشده است . شاید مهمترین تفاوت این دوره با هفت دوره گذشته ، تغییر مدیریت کلان اجرایی باشد . اما قبل از پرداختن به تفاوتها ضرورت دارد در خصوص  ماهیت این جشنواره توضیحاتی ارائه گردد . به استناد مصوبه ستاد مركزي جشنواره شهيد رجايي و با هدف ترويج و اشاعه موضوع ارزيابي با رويكرد فرهنگ‌سازي، دستگاه‌ها در ۴ سطح “سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي وابسته و نهادهاي عمومي غيردولتي (سطح يك)، معاونت‌هاي ستادي وزارتخانه‌ها، سازمان‌هاي مستقل، نهادها (سطح دو)، واحدهاي استاني(سطح سه) و واحدهاي شهرستاني (سطح چهار) در ۸ محور و ۲۴ شاخص” مورد ارزيابي قرار گرفته و دستگاه‌هاي منتخب معرفی می شوند . در سال ۱۳۸۱ و به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، با تصويب و ابلاغ آيين‌نامه ارزيابي عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي كشور بر اساس “موضوع مصوبه شماره ۴۴۶۴۲/ت۲۷۷۰۱ هـ تاريخ ۲۸/۱۰/۱۳۸۱ هيأت وزيران” انتخاب دستگاه-هاي‌ نمونه علاوه بر سطح ملي، انتخاب دستگاه نمونه در “سطح استاني” نيز به جشنواره شهيد رجايي اضافه شد.در واقع این جشنواره به منظور شناسايي و تقدير از تلاشگران عرصه خدمت به نظام مقدس جمهوري اسلامي و نهادينه‌كردن فرهنگ ارتقاء و بهبود عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي در سطوح مختلف برگزار می شود . شورای راهبری توسعه مدیریت استان به عنوان ستاد جشنواره شهید رجایی استانو دبیرخانه ستاد  در سازمان مدیریت و برنامه ریزی مستقر می باشد

بیست و چهارمین دوره جشنواره در هرمزگان در حالی برگزار شد تفاوتهایی در محتوا ، شکل و اجرا ملموس بود .مهمترین تفاوت در محتوا ورود بخش خصوصی و شرکت های بزرگ اقتصادی به این رقابت بود . صنایع ،کارخانجات و اتاق بازرگانی در کنار نهادهای دولتی و دستگاههای اجرایی در این دوره شرکت داشته و صاحب رتبه هم شدند .

در حالیکه بر اساس بخشنامه سازمان امور استخدامی عملکرد دستگاهها در دوبخش عمومی شامل عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي درمحورهاي اصلاح ساختار سازماني، توسعه دولت الكترونيك، مديريت سرمايه انساني، مديريت بهره‎وري نظام اداري، توسعه فرهنگ سازماني، ارتقاي سلامت اداري و صيانت از حقوق مردم در نظام اداري و نظارت و ارزيابي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. که  برگرفته از برنامه‌هاي اصلاح نظام اداري – دوره دوم و سياست‌هاي كلي نظام اداري ابلاغي مقام معظم رهبري است و شاخص‌هاي اختصاصي ارزيابي عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي با درنظرگرفتن اسناد بالادستي، از منابع مختلف همچون قانون برنامه توسعه، قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي، وظايف، مأموريت‌ها و اهداف تخصصي هر دستگاه تدوين و ابلاغ شده است. اعلام برخی محورها و رتبه بندی ها براساس معیارهایی که در دستورالعمل ها به چشم نمی خورد از نکات قابل توجه بود .

برخی معتقدند در این دوره تعدد منتخبان نسبت به ادوار گذشته قابل توجه و بررسی است . اینکه در این دوره تعدد و تکثر منتخبان وجود داشت می تواند نقطه عطفی در تاریخ جشنواره های شهید رجایی در سطح استانی باشد . شاید این تعدد و تکثر بتواند انگیزه بیشتری را در دستگاهها ، بخش و خصوصی و شرکت های معظم ایجاد نماید تا عملکرد خود را ارتقا ببخشند .

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

امید دوباره

منتشر شده

روی

دولت‌ها و مسئولان مختلفی آمدند و رفتند ولی بندرعباسی ها همچنان منتظر وعده ای هستند که با سلامت شان پیوند دارد . وعده ای که مشکلاتش انگار چونان زنجیره بهم متصل هستند .ترمیم شبکه فاضلاب در صورتی محقق می شود که بافت فرسوده احیا گردد ، احیای بافت فرسوده منوط به تامین مسکن ساکنان این مناطق است .پساب آلوده صنایع معطل تصفیه‌خانه و تصفیه‌خانه چشم‌به‌راه بازسازی از سوی شرکت توسعه زیرساخت خلیج‌فارس می باشد . در واقع دهه هاست که مردم شهر بندرعباس از معضل بزرگی بنام فاضلاب رنج می برند . فعالان محیط زیستی و رسانه ها نیز به کرات روی این موضوع حساسیت هایی را نشان داده اند ،هشدار مدیرکل محیط زیست استان مبنی بر ورود فوری و حل مشکل فاضلاب ، ورود دستگاه قضایی ، و توجه ویژه استاندار به این مسئله موجب شد تا دغدغه مهم مردم به طور جدی مورد توجه واقع شود .و ماحصل نشست های مکرر و تعامل همه دستگاهها این شد که شرکت زیر ساخت متشکل از شرکت فولاد هرمزگان جنوب، گروه سرمایه گذاری ارزش (مادکوش)، ایمیدرو، صبافولاد خلیج فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، پالایشگاه نفت بندرعباس،منطقه ویژه خلیج فارس، شرکت ملی فولاد ایران و ستاره سیمین هرمز به عنوان سهامداران شرکت پای کار بیایند . ناگفته نماند که در سال ۱۳۹۴شرکت آبفا پیمانکار پروژه را معرفی نمود و مقرر شده بود که تا پایان سال ۱۳۹۶این طرح به بهره برداری برسد حتی دو سال دیگر هم فرصت داده شد اما در نهایت پیمانکار خلع ید شد به گفته مدیرعامل آبفای استان با انتقال قرارداد سرمایه گذاری شرکت «ژرف کار جم» به شرکت جدید، طرح ارتقا و بازسازی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس، تصفیه و بازچرخانی پساب و اجرای خط انتقال پساب جهت استفاده مجدد در صنایع غرب توسط سهامداران شرکت زیر ساخت اجرا می‌شود. و شرکت زیر ساخت با جدیت درپی سامان بخشیدن به مسئله مهمی است که دیگر ادامه آن قابل تحمل نیست .

فاضلاب شهر بندرعباس که از چندین نقطه از جمله «خور (آبراه) گورسوزان»، «شیلات»، «سورو»، «سنگ کن»، «دوهزار» و «کپشکن»و نقاط دیگر شهر (حدود ۴۰نقطه) سرازیر دریا می‌شود؛ می تواندتهدید کننده جدی سلامت مردم ، نابود کننده محیط زیست دریایی ، و تبدیل کننده سواحل بندرعباس به آلوده ترین سواحل جهان باشد .درحالیکه همین امروز هم کدری آب دریا ، رشدفزاینده جلبکی ، سخنان چندی قبل مدیر عامل آب فاضلاب هرمزگان مبنی بر عدم تحقق این طرح در موعد مقرر نگرانی های جدی را دوباره ایجاد نمود اما خبرهای خوش استاندار هرمزگان در بازدید روزهای پایانی تیرماه از روند فعالیت ها دوباره امید را در دل مردم و علاقه مندان محیط زیست ایجاد کرد. فریدون همتی معتقد است کیفیت پساب ورودی به دریا از ۳۵۶به ۱۷۰رسیده، نخستین هدف ما حل معضل ورود پساب دریا به منطقه شهری است که قرار است در یک پروسه شش ماهه تمام شود و سپس انتقال آن به سمت صنایع غرب بندرعباس و منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار قرارگیرد . او با انتقاد از عملکرد آبفا افزود : آب و فاضلاب نه خود توانایی اجرا داشت و نه سرمایه گذاری که انتخاب کرده بود و اگر به همان منوال پیش می رفتیم حداقل چهار یا پنج سال دیگر درگیر همان مسئله بود و وزارت نیرو هم چنین منابع مالی و امکانات برای اجرای این پروژه نداشت؛ بنابراین می‌توانستیم این پروژه را انجام ندهیم و مردم همچنان در عذاب باشند اما این کار به لطف خدا در مسیر درستی قرار گرفته است. در مجموع با اجرای طرح، یک تهدید شهری و محیط زیستی به یک فرصت بسیار خوب و تاثیرگذار در تمام ابعاد آن تبدیل می شود که امیدواریم با دعای خیر مردم هر چه زودتر بتوانیم این کار را به پایان برسانیم.

در واقع طرح تصفیه و انتقال پساب فاضلاب بندرعباس جهت استفاده در صنایع می تواند به عنوان ماندگارترین فعالیت اقتصادی و البته اجتماعی در استان به ویژه بندرعباس باشد . به این ترتیب امیدواریم در شش ماه آینده شاهد پایان ورود ۷۰۰لیتر فاضلاب در ثانیه به دریا باشیم و با انتقال آن به صنایع از هدر رفت منابع آبی جلوگیری شود .

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها