با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

سـالانه ۱۰۰ هزار زایمان غیرایمن در کشور انجام می شود

منتشر شده

روی

سلامت شرطی ضروری برای ایفای نقش های اجتماعی است و همة انسانها در صـورتی مـی تواننـد فعالیـت کامـل داشته باشند که هم خود را سالم احساس کنند و هم جامعه آنها را سالم بداند.

محققان ایرانی به ایـن نتیجه رسیده اند که سلامت زنان در ایران نیز از وضعیت مطلوبی برخوردار نیسـت و همگـام بـا زنـان دیگـر کشورها، کمبودهای بدنی، آسیب های فیزیولوژیکی، عارضه های پس از بارداری و زایمان و مرگ و میـر مـادران را تجربه می کنند. آمارهای منتشر شده از سوی مرکز امور مشارکت زنان نشان می دهد کـه حـدود ۳۰ درصـد از زنان بین ۱۵ تا ۴۹ ساله دچار کم خونی هستند. علاوه براین، کمبود ید در زنان ایرانی دو برابر مردان اعلام شـده است که البته به اینها کمبود آهن، روی و ویتامین ها و به طور کلی سوء تغذیه را هم بایستی اضافه نمود. از دیگـر مشکلات زنان ایرانی، «فقر حرکتی» ایشان است که در تمام مراحل رشدی دختران، از کودکی گرفته تا بلـوغ و میانسالی دیده می شود. همچنین آمارهای منتشره راجع به اعتیاد، خودکشی، طلاق و بیماریهای منتقلة جنسـی نیز حکایت از وضعیت نه چندان مطلوب دارند.

توجه به آمار ارائه شده از سوی منابع دولتی گویای واقعیتی است که قطعاً حل آنها نیازمند دیدی علمـی و برخوردی کارشناسانه است. به عنوان مثال، با مروری به اخبار و وقایع سال های اخیر به این دست از آمارها بر می خوریم: «از مجموع مرگ و میر زنان، حدود یک سوم تا یک چهارم یعنی ۶۰ تا ۸۰ درصد مـرگ و میـر مادران در حین بارداری و یا پس از زایمان اتفاق می افتد»، «سـالانه ۱۰۰ هزار زایمان غیرایمن در کشور انجام می شود و همچنین سالانه ۳۳ هزار مرگ حول و حوش تولـد در ایـران رخ می دهد». «طبق آمارهای ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، میزان اقـدام بـه خودکشی در ایران سه در ۱۰۰ هزار برای زنان و یک در ۱۰۰ هزار برای مردان است» که این امر نشان دهندة سه برابر بودن میزان اقدام به خودکشی زنان نسبت به مردان و نیز اهمیـت دار بـودن مسأله می باشد. همچنین آمار دربارة اعتیاد زنان نگران کننده است: «آمار اعتیاد زنان کشور رو به افزایش است و بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار زن معتاد در کشور وجود دارد که ۴ تا ۹ هزار زن، معتاد تزریقی هستند و ۱۱۰ هـزار زن هم به تریاک اعتیاد دارند… که اگر داروهای آرامبخش اعتیاد آور را هم مدنظر بگیریم، به احتمال زیاد آمار اعتیـاد زنان در ایران بیشتر هم می شود». ایـن در صـورتی اسـت کـه پژوهش های مختلف پیامدهای جبران ناپذیری مانند ابتلا به بیماریهای روانی، ابتلا به بیماریهـای جسـمی، ابتلا به بیماریهای جنسی، کاهش فرصت ازدواج دختـران معتـاد، طـرد از خـانواده، مشـکلات در ایفـاء نقـش مادری، فروپاشی خانواده، عدم نظارت بر رفتار فرزندان، ارائه الگوی نامناسـب رفتـاری و… را بـرای زنـان معتـاد پیش بینی نموده اند. نهایتاً اینکه «در حال حاضر حدود ۵۰ درصد زندانیان زن در رابطه بـا مـواد مخـدر و اعتیـاد هستند که این آمار در چند سال اخیر برای زنان بی سابقه بوده است».

همچنین با وجود این که در ارتباط با بیماریهای منتقلة جنسی و مخصوصاً ایدز اخبار نگـران کننـده ای مانند «تغییر سریع الگوی ابتلا به ایدز در کشور از اعتیاد تزریقی به انتقال از طریق تمـاس جنسـی و هشـدار صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در مورد زنان و دختران ایران» به گوش می رسـد، شاهد چاپ تنها ۲ مقاله در ارتباط با «بیماری های منتقلة جنسی و ایـدز» در میـان ۱۰۶۹ مقالـة مربـوط بـه بهداشت و سلامت در مجلات ذکر شده و در دهة اخیر هستیم، که این امر خود، به اندازة وجـود بیمـاری هـا نگران کننده به نظر می رسد و نیاز به تغییر سیاستها و دیدگاهها دربارة موضوعاتی از این دست را به صـورت محسوسی بیان می کند.

در این میان، یکی از مهمترین مطالبی که باید به آن توجه شود، فعالیت فیزیکی در زنان می باشد. ورزش به عنوان عاملی ضروری برای سلامتی جسمانی و روانی شناخته شده است که در ادامه به آن می پردازیم

ادامه ی خواندن

اجتماعی

حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان در آيين تکریم و معارفه مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هرمزگان

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، طی مراسمی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس، دکتر علی رئوفی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، سردار سهرابی جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور، جمعی از خانواده های معظم شهدا و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی استان هرمزگان، آيين تکریم و معارفه مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هرمزگان برگزار شد.

در این آيين، ناوسالار یکم رضا رکن الدینی به عنوان مدیرکل جدید حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان هرمزگان معرفی و از زحمات سردار حبیب الله میرزایی مدیرکل سابق این اداره کل با اهدای لوح سپاس، تقدیر بعمل آمد.

همچنین در این آيين، از کتاب یوسف دربرگیرنده برگزیده داستان های کوتاه دفاع مقدس و مقاومت، رونمایی شد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

زمینه استقرار حکمرانی هوشمند در هرمزگان فراهم شود

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان گفت: با بهره گیری از ابزارهای لازم، باید زمینه استقرار حکمرانی هوشمند در هرمزگان، به عنوان استان پایلوت فراهم شود.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در نشستی که ظهر امروز چهارشنبه به ریاست محسن خاکی نهاد سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان برگزار شد، آخرین وضعیت ارتباطات در استان مورد بررسی قرار گرفت.

خاکی نهاد در این نشست اظهار کرد: ابزار موثر برای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات شامل زیرساخت های ارتباطی، تدوین بسته های سخت افزاری و نرم افزاری، بهره‌گیری از فرآیندهای هوشمند، تعامل و مشارکت بخش خصوصی و دولتی باید به عنوان الزام های دستیابی به حکمرانی هوشمند مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

وی، با بیان اینکه تمامی اعضا باید طرح ها و برنامه های خود در حوزه حکمرانی هوشمند را به اشتراک بگذارند، گفت: با بهره گیری از ابزارهای لازم، باید زمینه استقرار حکمرانی هوشمند را در هرمزگان، به عنوان استان پایلوت فراهم کرد.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان، محرومیت زدایی، رفع تبعیض، عدالت در توزیع امکانات و ارائه خدمات بی منت به مردم را مهمترین سرفصل های سیاست گذاری دولت سیزدهم در محورهای مختلف عنوان و خاطر نشان کرد: ارائه خدمات مطلوب و ارزان در حوزه ارتباطات حق مردم است و باید با ایجاد شرایط رقابتی سالم و ضمن توجه به حقوق متقابل کلیه ذینفعان، خدمات قابل ارائه در این بخش را ارزان به دست مردم رساند.

این نشست با حضور مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری هرمزگان، مدیران کل ارتباطات و فن آوری اطلاعات، ارتباطات زیرساخت و تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه جنوب شرق، مدیر عامل شرکت مخابرات منطقه هرمزگان و مدیر نمایندگی اپراتور ایرانسل در استان برگزار شد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

نشست كميته مديران ارتباطات و امور بين الملل كلانشهرها

مریم پاسالار در نشست كميته مديران ارتباطات و امور بين الملل كلانشهرهای ايران عنوان كرد: شهرهای خلاق ميدانی برای شكوفايی خلاقيت مردم است .

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مريم پاسالار در اين نشست كه با حضور دکتر بهادری جهرمی سخنگوی رییس شورای اطلاع رسانی دولت و مديران ارتباطات و امور بين الملل كلانشهرهای ايران در تهران برگزار شد گفت: نگاه مديران ارشد بايد در حوزه روابط عمومی به سمت سويی باشد كه از ظرفيت های بانوان در اين حوزه به نحو احسن استفاده شود و قطعاً اگر از زاويه ديگری به روابط عمومی ها نگاه شود ميتوانيم انديشمندانه بودن و خلاقانه بودن و ظرافت اين حوزه را به آسانی كشف كنيم.
وی بيان داشت: در اين جلسه بانوان مدير در حوزه روابط عمومی حضور ندارند و تنها نماينده بانو در اين حوزه از شهر بندرعباس است و خرسندم كه شهردار بندرعباس در اين امر پيشگام بوده و به بنده اعتماد كردند.
پاسالار در بخش ديگری از سخنان خود عنوان كرد : هم انديشی در روابط عمومی ها يک مزيت و امتياز بزرگ است زيرا اين حوزه در حال حاضر بزرگترين سرمايه سازمانی برای هر مجموعه است و ميتواند افكار عمومی و مردم را در جهتي هدايت كند كه تعامل و همكاری و همياری مردم را در حيطه های مختلف به همراه داشته باشد.
مدير ارتباطات و امور بين الملل شهرداری بندرعباس اظهار داشت: استفاده از ظرفيت شهرهای خلاق از جنبه اقتصادی بايد تقويت شود و ايجاد نمايشگاه‌های دايمی و موقت جهت تقويت اقتصادی توليد كنندگان محصولات خانگی امری اجتناب ناپذير و ضروری است.
مريم پاسالار بيان داشت: شهرهای خلاق ميدانی برای شكوفايی خلاقيت مردم است و نشان دادن اين خلاقيت در شبكه شهرهای خلاق نياز به يک پيوستگی و تعامل فراگير و كاملا گسترده دارد كه بايد همه شهرهای خلاق در اين مسير گام بردارند.
وی تأكيد كرد: خروجی نشست های ملی بايد اثرات مثبت خود را در مناطق و شهرها نشان دهد و قطعا بار علمی و تخصصی اين نشست تجربه ای ارزنده برای همه مديران خواهد بود.
پاسالار تصريح كرد: گسترش فعاليت های فرهنگی به خصوص مباحث هنر مردمی در هر شهر توسط ارگانهای مختلف پيگيری ميشود اما شهرداری ها به واسطه تعامل بيشتر با مردم و جامعه ميتوانند پيشرو باشند. وی با اشاره به برگزاری جشنواره فيلم صد ثانيه ای تهران در گذشته گفت :رويدادهای هنری و فرهنگی اين پتانسيل را دارند كه به عنوان درگاه توليد محصول و كالای فرهنگی در شهرداری ها تبديل شوند و شهرداری ها به عنوان متولی مديريت شهرها اين وظيفه را بايد به نحو احسن انجام دهند.
پاسالار در ادامه سخنان خود خاطر نشان شد: از ظرفيت مديران كلانشهرها می توان به عنوان رايزن فرهنگی استفاده كرد و تربيت نيروهای انسانی متخصص و كار آمد در اين بخش در نهايت به سرمايه های انسانی پيشرو و خلاق تبديل خواهند شد.
مدير ارتباطات و امور بين الملل شهرداري بندرعباس در نشست ديگری كه با حضور دکتر محسن پیرهادی رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس برگزار شد با اشاره به سهم آلايندگی و ارزش افزوده گفت: ساز و كار اين مسايل بايد به گونه ای باشد كه منافع شهرداری ها و منابع اين بخش برای توسعه شهرها به موقع تامين شود.
اين مقام مسول در خصوص تفكيك بودجه روابط عمومی ها و ارزش افزوده صدا سيما نيز با طرح مساله استفاده صحيح و بجا از منابع و منافع برون سازمانی شهرداری ها تاكيد كرد:شهرداری ها و روابط عمومی های شهرداری بخش بزرگی از برنامه های فرهنگی و تبليغاتی و محيطی شهرها را بر عهده دارند و در بحث بودجه همواره نياز به تامين هزينه برای توليد و ترويج آثار و توليدات می باشند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها